5 powodów, dla których powinieneś używać SlideShare w Twojej firmie

Aneta Głowacka Aneta Głowacka
April 30, 2016 ・ 4 min read

Większość firm skupia swoje działania w mediach społecznościowych na takich platformach, jak Facebook, Twitter, Instagram oraz LinkedIn – warto do tego zestawu dołączyć SlideShare. Jest to platforma, która wspiera działania content marketingowe, promuje produkty i usługi oraz wspomaga marki, a mimo to jak na razie jest niedoceniana przez firmy. Tymczasem, jeżeli zamieścisz tam ciekawe dla oka prezentacje przedstawiające wartościowe treści, masz duże szanse na uzyskanie setek odsłon i generowanie nowych szans dla Twojego biznesu.

Kilka słów o SlideShare

SlideShare to platforma umożliwiająca głównie dzielenie się prezentacjami multimedialnymi (rzadziej kojarzona jest z udostępnianiem dokumentów, infografik oraz filmów, chociaż również jest to tam możliwe). Dla osób preferujących urządzenia mobilne dostępna jest także w formie aplikacja LinkedIn SlideShare – korzysta z niej 25% użytkowników. Serwis uruchomiony 4 października 2006 roku został przejęty przez LinkedIn w maju 2012. Można zamieszczać tam prezentacje w ponad 35 kategoriach, między innymi jest to Technologia, Edukacja, Marketing, Podróże, Social Media, Oprogramowanie. Obecnie SlideShare jest platformą, z której aktywnie korzystają takie marki jak Samsung, Marketo, HubSpot, IBM, Mashable, czy nawet Biały Dom. W Brand24 również zamieszczamy tam prezentacje na naszym koncie.

To, co jest popularne zasługuje na uwagę

Jeżeli miałeś wątpliwości czy SlideShare jest odpowiednim miejscem do promocji Twojego biznesu, poniższe dane mają szansę przekonać Cię, że tak właśnie jest.

Jednak najbardziej zaskakującą statystyką jest to, że według 2015 Social Media Marketing Industry Report  aż 85% marketingowców nie dostrzega potencjału tego narzędzia. 

Najczęściej używane platformy społecznościowe

slideshare2
Źródło: 2015 Social Media Marketing Industry Report

Co dobrego SlideShare może przynieść Twojej firmie i jak go optymalnie wykorzystać

1. Wzmocnisz strategię content marketingową

Jeżeli w Twojej firmie rozwijasz strategię content marketingową, SlideShare jest świetnym narzędziem do tworzenia angażujących treści. Zwłaszcza dlatego, że prezentacje opierają się na grafikach, które w mediach społecznościowych angażują odbiorców aż o 44% bardziej niż tekst i są aż 60 000 razy szybciej przetwarzane przez mózg niż słowa. SlideShare można wykorzystać nie tylko jako dodatkowe narzędzie do publikowania treści, ale prezentacje tam zamieszczane mogą być także rewelacyjnym dodatkiem do Twoich tekstów na blogu.

Wskazówki: Warto rozpocząć przygodę ze SlideShare treściami, które już masz gotowe. Może to być prezentacja, którą przygotowałeś podczas jakiegoś swojego wystąpienia lub artykuł na blogu – treść, której temat pasuje do Twojej firmy i która może zainteresować odbiorców. Następnie udostępniaj swoje prezentacje w portalach społecznościowych, na blogu, a nawet w wiadomościach e-mail. Do przygotowania prezentacji wybierz program, który lubisz – wtedy praca nad nimi będzie przyjemniejsza. Możesz także w tym celu wykorzystać Haicku Deck – narzędzie do tworzenia prezentacji, które jest zintegrowane ze SlideShare.

2. Zdobędziesz nowych odbiorców

SlideShare to świetne miejsce, aby zwiększyć Twój zasięg. Tak jak wspomniałam wcześniej, ma on 70 milionów użytkowników miesięcznie, z czego 50% to osoby spoza USA. Dzięki temu pozwala rozpowszechniać treści na dużą skalę – Twój blog, czy strona nie ma szans na wygenerowanie tylu odbiorców. 

Wskazówki: Aż 70% użytkowników SlideShare’a dociera do tekstów bezpośrednio przez wyszukiwarkę. Daj im szansę, aby odnaleźli właśnie Twoje prezentacje, kiedy szukają profesjonalnych treści na określony temat – oznacz je słowami kluczowymi, aby łatwo było na nie trafić. SlideShare pozwala zamieścić do 20 tagów, najpopularniejsze to social media, biznes, statystyki. Wybierz także adekwatnie kategorię, w której chcesz zamieścić prezentację. SlideShare organizuje wszystkie treści wokół tych kategorii, dlatego upewnij się, że dobierasz je dobrze do Twojej treści i docelowych odbiorców.

3. Zwiększysz ruch na Twojej stronie

Ogromna liczba użytkowników tej platformy, może zwiększyć ruch na Twojej stronie praktycznie za darmo. SlideShare robi to dużo lepiej niż Facebook, Twitter czy YouTube – generuje  5x większy ruch w środowisku profesjonalistów niż wspomniane giganty mediów społecznościowych.

Wskazówki: Aby przekierować odbiorców na Twoją stronę zamieść link do niej w opisie Twojego konta, bezpośrednio w prezentacji i/lub w jej opisie. Nie dodawaj klikalnych linków na pierwszych trzech slajdach – SlideShare je wyłączy – ale na pozostałych slajdach rób to śmiało. Możesz podpiąć odnośniki do tekstu oraz grafik lub zaprojektować linki w formie przycisków Call-to-Action, które zachęcą Twoich odbiorców do podjęcia dodatkowych kroków w trakcie oglądania prezentacji. Dodaj do tych adresów parametry UTM abyś mógł śledzić, ile osób przyszło do Ciebie właśnie ze SlideShare.

4. Zdobędziesz leady

Firmy, które prowadzą swojego bloga zdobywają 126% więcej leadów od firm, które tego nie robią. Neil Patel uważa, że podobnie sprawa wygląda z firmami, które tworzą prezentacje. Obecnie na tej platformie jest więcej firm działających w modelu B2B niż B2C. Jeżeli Twoja firma należy do drugiego typu, masz jeszcze większą szansę na przykucie uwagi potencjalnych klientów, ponieważ jest tam mniejsza konkurencja.

Wskazówki: Ułatw Twoim odbiorcom zostanie Twoimi klientami. Dołącz do Twojej prezentacji linki, które pomogą generować ruch na Twojej stronie aby mogli zdobyć więcej informacji o Twojej firmie. Zamieść dane kontaktowe na swoim profilu SlideShare i na ostatniej stronie prezentacji. Najbardziej w generowaniu leadów pomoże Ci zamieszczenie formularza – najlepiej dodaj go na końcu prezentacji.

5. Zadbasz o SEO

SlideShare intuicyjnie wyciąga tekst z prezentacji, aby link był bardziej wartościowy. To nie tajemnica, że Google traktuje treści tam zamieszczane bardzo korzystnie w swoich algorytmach, co owocuje tym, że co miesiąc aż 12 milionów wizyt pochodzi prosto z Google.

Wskazówki: Twórz wysokiej jakości treści, które zawierają wiele słów kluczowych. Daj prezentacji dobry tytuł i opis, bo właśnie te elementy zostaną wyświetlone w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że  Google pobiera tylko pierwsze 65 znaków z tytułu i 155 znaków z opisu. Dobierz odpowiednio tagi i kategorie. Upewnij się także, że opcje udostępniania są włączone w Twojej prezentacji, aby Twoi odbiorcy mogli z łatwością podać ją dalej. Sam również udostępniaj ją w kanałach, których używasz.