Efekt Pazdana, czyli co działo się w social media przed meczem z Portugalią

Aneta Głowacka Aneta Głowacka
Jun 30, 2016 ・ 3 min read

ĆWIERĆFINAŁ – to magiczne słowo zawładnęło Internetem po wygranym meczu reprezentacji Polski ze Szwajcarią podczas Euro 2016, zapewniającym nam awans do 1/4 finału. Często pojawiało się ono z dwoma innymi słowami – BRAWO i DZIĘKUJEMY. W Brand24 też dołączyliśmy się do tych podziękowań i zrobiliśmy to najlepiej jak potrafimy – monitorując Internet 😉 Zobaczcie jak wyglądały emocje internautów przed meczem z Portugalią i dlaczego we wzmiankach królował Michał Pazdan.

#POL

Cała Polska kibicuje. Od pierwszego meczu na Euro naszej drużynie towarzyszy hashtag #pol – pojawił się do świerćfinału 193 828 razy. Był on obecny głównie na Twitterze (185 933 tweetów z #pol), zwłaszcza w dniu meczów – to właśnie te skoki widoczne na wykresie. Kulminacja zaangażowania i radości kibiców odzwierciedlająca się w liczbie wzmianek nastąpiła w sobotę, kiedy wygraliśmy ze Szwajcarami.

#POL liczba wzmianek euroŹródło: brand24.pl

Ćwierćfinał

Wtedy też z wiadomych względów we wpisach popularne stało się inne słowo – ćwierćfinał, które od soboty pojawiło się ponad 12 tys. razy. 25 czerwca koło godziny 18.00 tablice na Facebooku i Twitterze nas wszystkich zapełniły się tą jedną informacją. Dziennikarze, blogerzy, aktorzy, muzycy, marki z różnych branż i twoi znajomi bliżsi i dalsi – mówią o tym wszyscy. Gratulują drużynie, wychwalają piłkarzy i piszą o naszych zawodnikach – wyróżniają się tutaj wpisy o Pazdanie.

Efekt Pazdana

Na dwie godziny przed meczem pojawiło 53 845 wpisów na jego temat. Powstają piosenki, memy, hashtagi. Zobaczcie efekt Pazdana.

Pazdan – liczba wzmianek 

Zrzut ekranu 2016-06-30 18.39.15Źródło: brand24.pl

Memy

pazdan5
pazdan4
pazdan3

Pazdan Man

Anime z Pazdanem w roli głównej – to film umiejętności naszego obrońcy w bazie treningowej UEFA, który biega z prędkością światła, podnosi ogromne ciężary jedną ręką i rozbija głową sufit. Cristiano Ronaldo ucieka, a Niemcy chcą poddać mecz walkowerem. To po prostu Pazdan Man!

Fryzura na Pazdana

Niektórzy kibice wrócili od fryzjera z fryzurą „na Pazdana”, a jeżeli Polska wejdzie do finału Euro 2016, masowe narodowe golenie mamy gwarantowane. Do takiego wydarzenia na Facebooku dołączyło już 80 tys osób.

pazdan1

A niektórzy wykorzystują RTM i oferują nawet strzyżenie za darmo…

pazdan2

#ReplaceTitleWithPazdan

Ale oprócz fryzur, Pazdan opanował także Twittera. Od rana popularność zdobywa hashtag #ReplaceTitleWithPazdan. Użytkownicy tego portalu społecznościowego wplatają nazwisko obrońcy reprezentacji Polski w tytuły popularnych filmów. Efekt wielokrotnie jest genialny 😉

https://twitter.com/hollyvniallh/status/748518243808215040

https://twitter.com/PerfSassyMaster/status/748427309116428289

#teampazdan

W ćwierćfinale graliśmy z Portugalią. Portugalia to Cristiano Ronaldo. Cristiano Ronaldo to napastnik. Z napastnikami radzi sobie Michał Pazdan. Dlatego oficjalny profil zawodnika Portugalii na Facebooku został opanowany przez polskojęzyczne komentarze “teamu Pazdana”. Każde nowe zdjęcie Cristiano było impulsem do przypomnienia, że z naszym obrońcą nie ma szans.

ronaldo2

To doprowadziło do powstania jeszcze większej ilości memów, a ten mówi wszystko:)

ronaldo2