Jak Royal Air Force zmobilizowały Polaków w social media

Aneta Głowacka Aneta Głowacka
September 21, 2017 ・ 2 min read

Druga połowa września pokazała, jak wygląda patriotyczna mobilizacja Polaków, zryw narodowy i nasza narodowa duma przez duże D. Wszystko za sprawą głosowania, dzięki któremu Royal Air Force może w szczególny sposób upamiętnić dowódcę polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej – Franciszka Kornickiego.

100-lecie Royal Air Force

W przyszłym roku Royal Air Force będzie świętowało 100-lecie istnienia. Z tej okazji organizuje specjalną wystawę, podczas której wizerunek jednego z jej pilotów zostanie umieszczony obok legendarnego myśliwca Spitfire VB BL614. O tym, kto to będzie, zadecydują Internauci podczas głosowania na stronie The Telegraph.

Nasz człowiek

Wśród 11 kandydatów znalazł się Polak, Franciszek Kornicki – ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej. Wówczas pułkownik Polskich Sił Powietrznych, a po wojnie major Królewskich Sił Powietrznych.

Informacja o tym, że nasz człowiek może zostać upamiętniony w tak szczególny sposób szybko rozeszła się w polskim Internecie mobilizując internatów do głosowania, które rozpoczęło się 14 września. Do 21 września powstało ponad 1500 wpisów zawierających frazę  Franciszek Kornicki i zachęcających do oddania na niego głosów. Wygenerowały one zasięg ponad 1 miliona osób w mediach społecznościowych.

Panel Brand24: Wyniki wyszukiwania dla frazy Franciszek Kornicki

Najczęściej apel o głosy znajdował się na Facebooku i Twitterze. Wzmianki cieszące się największą popularnością znalazły się na stronach Azteko.pl, Historia jakiej nie znacie, Patrioci.

Wpisy dotyczące tego głosowania cieszą się ogromym zainteresowaniem Internatów, co wyraża się w dużej ilości interakcji, które zwiększyły zasięg akcji. Szczególnie znamienna jest tu liczba udostępnień.

Panel Brand24: Analiza wpisów z frazą Franciszek Kornicki

 

Wyniki

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Polak szybko znalazł się na pierwszym miejscu w tym rankingu, daleko przed konkurentami. Głosy przybywają w zawrotnym tempie.

W efekcie w ciągu tygodnia na Franciszka Kornickiego zagłosowało prawie 240 tysięcy osób, co daje ponad 234 tysięcy głosów przewagi nad drugim miejscem! Muszę zaznaczyć, że to stan na 21.09.2017 godz. 11.00 😉 ponieważ tak szybko się to zmienia.

To jeszcze nie koniec, głosowanie wciąż trwa i jest banalnie proste:

1. Wystarczy wejśc na stronę The Telegraph.
2. Znaleźć zdjęcie Pana Franciszka
3. I następnie oddać głos.

Zagłosujesz?