Polski fenomen w Social Media – Sylwester z Andrzejem Dudą

Aneta Głowacka Aneta Głowacka
December 31, 2016 ・ 3 min read

Andrzej Duda 31 grudnia o godzinie 18.00 oczywiście w Pałacu Prezydenckim, stanie się gospodarzem największej w Polsce imprezy zwieńczającej mijający 2016 rok. Wszystko za sprawą wydarzenia Sylwester u Andrzeja Dudy, które robi prawdziwą furorę i stało się już swoistym fenomenem w naszym kraju. Do wydarzenia założonego kilka tygodni temu dołączyło już ponad 322 tysiące internautów, którzy twierdzą, że to najlepsze, co do tej pory spotkało Facebooka:

selwester-z-duda

sylwester-z-duda2

Impreza prezydenta to poważna konkurencja nawet dla Sylwestra z Dwójką czy z Polsatem…

sylwester-z-duda7

Na Allegro można dostać nawet specjalne wlepki na tę okazję:

wlepki

I powstają o tym piosenki:


Cała ta otoczka potwierdza, że oczywiście nie ma żadnej ogólnopolskiej imprezy u Andrzeja Dudy – to wyłącznie żart. Skądinąd całkiem dobry, skoro wzbudził tak ogromne zainteresowanie internautów i mediów.

Tylko w ciągu ostatnich 10 dni, Sylwester z Andrzejem Dudą pojawił się w ponad 15 tysiącach wpisów (głównie na Facebooku i Twitterze), a informacja o nim dotarła do ponad 4,6 miliona osób.

dane-sylweste

Dane z Brand24.pl (21-31.12.2016 r.)

O tym wydarzeniu mówili między innymi:

Radio ZET: Sylwester z Andrzejem Dudą: wydarzenie hitem internetu!

Noizz.pl: „Sylwester z Andrzejem Dudą” to najlepsze facebookowe wydarzenie od dawna. Jesteście gotowi na imprezę?

Wprost: Prezydent znów podbija internet. Sylwester z Andrzejem Dudą? Jesteście zaproszeni!

O2.pl: Sylwester z Andrzejem Dudą hitem sieci!

Temat podchwycili oczywiście także Kwejk, Demotywatory, JoeMonseter, Wykop oraz AszDziennik, który zaprezentował szczegółowy plan Sylwestra, obejmujący między innymi: oglądanie fajerwerków przyjaźni ze strony ambasady Rosji, wyprawa do MON po petardy, czy Koncert Popka, który w 80 sekundach zmieści mieszankę swoich największych hitów.

Memy, memy, memy…

Nie ma mowy, aby ktokolwiek dał się nabrać na Sylwester z Głową Państwa i by potraktował zaproszenie poważnie, bo bynajmniej poważnie tam nie jest. Na wydarzeniu co kilka minut pojawia się nowy mem – tekstowy lub obrazkowy – i właśnie memy są tutaj clou. Czasem lepsze czasem gorsze, ale jest ich mnóstwo – kto podejmie się wyzwania przeskrolowania całego wydarzenia temu życzę powodzenia.

Swoją obecność na sylwestrze fałszywymi kontami potwierdziło wiele znanych osób. W postach pojawiają się najbardziej charakterystyczne postaci sceny politycznej z Polski i zza granicy: Krystyna Pawłowicz, Aleksander Kwaśniewski, Beata Szydło, Donald Trump, Jarosław Kaczyński, Agata Duda. Wśród gości prezydenta są również osoby ze świata mediów, np. Wojciech Cejrowski czy Perfekcyjna Pani Domu, sportowcy, a nawet Hanka Mostowiak.

sylwester-z-duda9sylwester

humor

sylweseter-z-duda5

sylwester-s-duda6

sylwester-s-duda8

sylwester-z-duda3

sylwester-z-duda4 sylwester-z-duda6

sylwester-malysz

sylwester-hanka

Kamil Glik FTW

Wśród powyższych wpisów z fałszywych kont, prawdziwą perełką jest post Kamila Glika, który wie, jak działać w mediach społecznościowych. Ze swojego oficjalnego konta napisał na wydarzeniu “Jakby ktoś zaliczył zgona to służę pomocną stopą” i dołączył do niego zdjęcie z meczu z Kazachstanem w eliminacji MŚ 2018, kiedy to jeden z naszych rywali kradł czas leżąc na boisku. Glikowi bardzo się to nie spodobało i trącił go stopą, po czym wściekły rywal od razu ozdrowiał. Polak niestety dostał żółtą kartkę, ale wszyscy pamiętają jego zdolności uzdrawiające, co rewelacyjnie wykorzystał udzielając się w tym wydarzeniu.

Andrzej Duda vs Aleksander Kwaśniewski

Żarty żartami, ale Super Expres poszedł krok dalej. Gazeta zleciła badania sondażowe aby sprawdzić, czy gdyby Polacy mieli taką możliwość, to czy chcieliby spędzić Sylwestra faktycznie w towarzystwie z Andrzeja Dudy, czy też wybraliby innego polityka. Okazało się, że najchętniej spędzili by ten dzień (tu chyba zaskoczenia nie będzie) z… Aleksandrem Kwaśniewskim.

sondaz-slupki-sylwester

Strach pomyśleć, co by było, gdyby ktoś wcześniej wymyślił wydarzenie Sylwester z Aleksandrem Kwaśniewskim….