Przewodnik po video marketingu – przykłady kampanii nie tylko na YouTube

Dominika Szarf Dominika Szarf
January 11, 2022 ・ 8 min read

Popularniejszy od tekstu, infografik i ebooków. Video marketing z roku na rok zyskuje na popularności. Generuje leady sprzedażowe, zwiększa ruch na stronie internetowej, buduje świadomość marki i angażuje odbiorców. To wszystko sprawia, że video marketing świetnie sprawdza się jako narzędzie do budowania rentownego biznesu, a zastosowanie go w strategii komunikacji zapewnia markom wiele korzyści.

Kreatywność przekazu i łatwość odbioru powoduje, że video marketing to jedna z najpopularniejszych form dotarcia do odbiorców. Nie dziwi więc, że marketerzy coraz częściej stawiają na produkcję contentu właśnie w formie video.

Według raportu Wyzowl w 2019 roku niemal 90% firm używało video jako narzędzia marketingowego. Liczba ta gwałtownie wzrosła z 63% w 2017 roku i 81% w 2018 roku.

Skuteczność video marketingu

Video marketing sprzyja osiąganiu różnych celów, a najlepiej świadczą o tym liczby. Z badania “The State of Video Marketing 2019” wynika, że:

 • 94% marketerów twierdzi, że video pomaga klientom lepiej zrozumieć ich produkt lub usługę, a 41% przyznało, że wpływa na zmniejszenie liczby wezwań pomocy technicznej;
 • 83% marketerów potwierdza, że content video zapewnia im dobry zwrot z inwestycji;
 • 84% marketerów uważa, że video pomogło im zwiększyć ruch na stronie www i wydłużyć czas, jaki internauci na niej spędzają;
 • 81% marketerów przyznaje, że video sprawdziło się w generowaniu potencjalnych leadów sprzedażowych/pozyskiwaniu klientów.

Mam nadzieję, że tymi statystykami rozwiałam wszelkie wątpliwości na temat sensu inwestycji w video marketing. W tym artykule omówię więc zalety video marketingu i wyjaśnię, dlaczego potrzebujesz go w swojej strategii.

Co więcej – na przykładach udowodnię, że video marketing możesz skutecznie rozwijać nie tylko na YouTube, ale również na innych popularnych kanałach social media. Wszystko po to, by móc czerpać z video marketingu jak najwięcej i odnosić realne korzyści.

Oto nasz plan działania:

 • Video marketing nie tylko na YouTube
 • Analiza kampanii video marketingowej
 • 7 korzyści video marketingu dla Twojego biznesu
 • Video marketing nie tylko na YouTube

  Cele kampanii opartych na video marketingu mogą być różne – zaczynając od standardowych działań promocyjnych marki, przez działania edukacyjne, po przekaz typowo informacyjny lub o charakterze viralowym.

  Video marketing pozwala przekazać niemalże wszystko co chcemy powiedzieć światu w pośredni lub bezpośredni sposób, więc tak naprawdę jego forma może przybierać wiele różnych postaci. Standardowe materiały filmowe, animacje, webinaria, czy nawet serie zdjęć skupione w jednym płynnym przekazie to jedne z jego form.

  Obecnie video marketing w dużej mierze kojarzony jest z YouTube jako najbardziej popularną platformą dla tej formy contentu (korzysta z niej ok 89% marketerów, a 80% z nich deklaruje, że odnosi w ten sposób komercyjny sukces).

  W Brand24 również cenimy sobie ten kanał i nie pozostajemy obojętni na potencjał, jaki kryje się za taką formą budowania relacji z odbiorcami. Jesteśmy więc żywym przykładem stosowania YouTube w strategii komunikacji i posiadamy własny profil, na którym regularnie publikujemy treści merytoryczne.

  Zobacz jeden z naszych najnowszych odcinków #ChiaExplains na temat budowania zaangażowania na Twitterze:

  O ile popularność wykorzystania YouTube jako ważnego medium dla video marketingu z roku na rok rośnie, nie jest to jedyne miejsce dla tego typu contentu. Video marketing odnotowało wzrost wykorzystania i skuteczności również w innych popularnych kanałach social media.

  Video marketing na Facebooku

  Facebook plasuje się tylko kilka oczek niżej w kategorii najczęściej używanych platform publikacyjnych dla contentu video (w 2019 roku korzystało z niego 84% marketerów).

  W przypadku Facebook Live video aktywnie używane jest w promocji przez około 35% marketerów.

  Dobre praktyki kampanii na Facebooku znajdziesz obserwując takie marki jak: GoPro, Starbucks, Samsung, Netflix, Redbull, Promo.com czy TOMS.

  Video marketing na Instagramie

  Idąc dalej, na platformie Instagram gości, póki co, około 51% marketerów i ich kreatywnych inputów video, gdzie blisko 70% z nich deklaruje, że chce z tego kanału social media skorzystać w przyszłości podczas swoich działań video marketingowych.

  Interesują Cię przykłady udanych działań video marketingowych na Instagramie? – przyjrzyj się markom takim jak Nike, Adidas, Mercedes Benz, MAC Cosmetics, Starbucks czy Zara (marki te notabene należą do najbardziej followowanych brandów na Instagramie). 

  Video marketing na LinkedIn

  Na podobnej pozycji jest LinkedIn Video – 51% użycia jako kanału do publikacji materiałów z zakresu video marketingu, co estymuje średnio 10% wzrostu w porównaniu z 2018 rokiem.

  Perełki video marketingu na LinkedIn? Kampanie samego LinkedIn, Visa, czy Amazon są zdecydowanie warte uwagi.

  Video marketing na Twitterze

  Co nam pozostaje? Twitter. 45% marketerów zadeklarowało użycie tej platformy w działaniach video marketingu, gdzie ponad 70% z nich twierdzi, że odbyło się to z sukcesem.

  Przykład nośnych treści video na Twitterze? Przyjrzyj się, chociażby działaniom marek P&G, Coca Cola, Netflix, Playstation, Samsung Mobile czy Oreo.

  Video marketing na TikToku

  A na deser? Obecnie popularną platformą dla video jest relatywnie nowy TikTok. Coraz więcej marek odkrywa jego potencjał i imponująco działają tu z kampaniami video.

  Co najważniejsze – różnorodność profili marek obecnych na TikToku jest spora, a to dowód, że każda branża ma szansę się tu odnaleźć. Przykład?

  Warto pamiętać, że nieodłącznym elementem tej platformy są hashtagi – pomagają odkrywać trendy, czy docierać do nowych odbiorców.

  Czytaj więcej: Na temat hashtagów na TikToku pisaliśmy już wcześniej. W tekście “Jak znaleźć popularne hashtagi na TikToku” znajdziesz wszystkie informacje na ich temat.

  Dobrym przykładem zastosowania hashtagów na TikToku i tym samym w działaniach z zakresu video marketingu jest marka Guess, która poprowadziła interaktywną kampanię sygnowaną #InMyDenim. We współpracę byli zaangażowani influencerzy, którzy zachęcali innych do udziału w wyzwaniu, związanym z przedstawieniem modowej transformacji z jeansami Guessa.

  Tym sposobem marka zdobyła sporo treści tzw. user-generated content, które stanowią najbardziej wiarygodne i w dodatku bezpłatne źródło reklamy.

  b24_keyword_widget: Widget class not found. Make sure this widget exists and the class name is correct

  Analiza kampanii video marketingowej

  Zastanawiasz się, jakie elementy są istotne w tworzeniu kampanii video marketingowej? Jaki wysiłek należy podjąć, aby video marketing przynosił korzyści? To temat na zupełnie odrębny artykuł. Chcąc w skrócie przedstawić najważniejsze kroki na pewno nie sposób pominąć takie elementy jak:

  • kreatywna forma,
  • zrozumiały przekaz,
  • zachowanie odpowiedniego standardu,
  • estetyka,
  • skierowanie przekazu do odpowiednich grup docelowych we właściwych kanałach,
  • zarządzanie contentnem,
  • dbałość o interakcje z odbiorcami,
  • monitorowanie, analiza i optymalizacja działań.

  Prawda jest taka, że każda marka będzie się wzorowała nieco innym sposobem na działania marketingowe, co podyktowane jest tożsamością i osobowością brandu.

  Jedna marka postawi bowiem na zabawne materiały, które rozbawią młodą publiczność, inna będzie edukować odbiorców dostarczając treści merytorycznych, kolejna marka będzie tłumaczyć wykorzystanie danego produktu by móc odnieść z niego największe korzyści.

  Czy jakakolwiek z tych form jest niepoprawna? Nie. One są po prostu różne. Tematyka video marketingu jest odmienna, więc forma przekazu, targetowana publiczność czy nawet kanały publikacji również będą się różniły.

  Wspólne i istotne dla każdego biznesu jest natomiast konieczność monitorowania około-markowych rozmów internautów w celu oceny efektów i optymalizacji działań.

  W dotarciu do tych miejsc w sieci, w których internauci dyskutują o Twoich działaniach i udostępniają Twoje treści sprawdzi się monitoring Internetu. Dzięki obserwowaniu wzmianek (nawet tych, które nie zawierają oficjalnego oznaczenia marki) możesz na bieżąco reagować na komentarze odbiorców i angażować się w rozmowy z nimi, często prowadząc ich głębiej do lejka sprzedażowego.

  Monitoring Internetu w połączeniu z analityką danych pozwoli Ci odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

  1. Czy wybrane kanały komunikacji się sprawdzają?
  2. Czy Twoje materiały docierają do określonych przez Ciebie grup docelowych?
  3. Czy Twoje działania video marketingowe działają?

  Sprawdźmy więc dokładnie, co w kontekście analizy kampanii video marketingowych mają do zaoferowania narzędzia do monitoringu Internetu.

  Rozwinę ten temat w oparciu o Brand24. Za jego pomocą nie tylko sprawdzisz, gdzie w sieci internauci generują najwięcej buzzu o Tobie, ale też ocenisz skuteczność kampanii.

  Monitoring i analizę rozpocznij od założenia projektu na wybrany słowo kluczowe. Może być to nazwa Twojej marki, kampanii, markowy hashtag i w zasadzie wszystko co jest z tym powiązane.

  Brand24 oferuje 14 dni okresu próbnego. Jeśli więc jeszcze nie posiadasz swojego konta, możesz wypróbować narzędzie za darmo – ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE

  Narzędzia do monitoringu mediów, takie jak Brand24 monitorują publiczne wzmianki z wielu źródeł w Internecie (Twitter, YouTube, fora dyskusyjne, blogi i inne), co w połączeniu z ponad 20 wskaźnikami analitycznymi pozwala na szeroki ogląd wyników Twojej kampanii.

  W ocenie skuteczności pomocne będą:

  • Liczba wzmianek – Główny wskaźnik, który określa, jak często inni mówią o Tobie w Internecie. Za pomocą wykresu sprawdzisz natężenie dyskusji i poznasz przyczynę ewentualnych skoków/spadków rozmów dla wybranego okresu.
  • Zasięg social media – Jest to wskaźnik, który odpowiada szacowanej liczbie osób, które miały styczność z wypowiedziami na Twój temat w mediach społecznościowych. Dzięki temu sprawdzisz, jak mocne dotarcie do odbiorców generują treści i opinie internautów związane z Twoją kampanią.
  • Liczba interakcji – Poznasz rodzaj aktywności w obrębie informacji na temat Twoich działań. Liczba interakcji odpowiada wartości polubień, komentarzy i udostępnień.
  • Analiza sentymentu – Wskazuje nacechowanie wypowiedzi internautów. Tym sposobem poznasz, jak Twoje działania są odbierane na zewnątrz i jaki wydźwięk mają opinie publiczności (pozytywny, negatywny, neutralny).
  Podsumowanie danych z analizy w Brand24

  7 korzyści video marketingu dla Twojego biznesu

  Jedno jest pewne – video marketing jest praktycznie dla każdego! Przyjrzyj się poniższym argumentom potwierdzającym, że warto rozważyć tę formę u siebie:

  1. Social media kochają video

  Jest to content nośny, łatwy w zrozumieniu obrazowy i często share’owany. Content video generuje 12x więcej akcji niż treści innego rodzaju.

  2. Użytkownicy mobile kochają video

  75% osłon video odbywa się za pomocą technologii mobile.

  3. Video jest przyjazne SEO

  Dość mocno przykuwa uwagę robotów Google i pomaga w pozycjonowaniu Twojej marki

  4. Łatwo monitorować efekty

  Zwłaszcza gdy używa się do tego narzędzi takich jak Brand24 – dzięki czemu możesz być bliżej swojej publiczności i budować z nią relacje w organiczny sposób.

  5. Dobrze zapada w pamięć

  Badania dowodzą, że ludzie lepiej zapamiętują treści obejrzane niż te przeczytane lub usłyszane.

  6. Video generuje ruch

  Według statystyk do 2021 roku 82% ruchu na stronach marek będzie generowanych dzięki video.

  7. Video humanizuje markę

  Pokazuje bardziej ludzkie oblicze marki, charakterystyczny ton komunikacji i atmosferę, która wpływa na ogólną percepcję marki. 

  Podsumowanie

  Jak się okazuje, video marketing daje nie tylko szerokie możliwości kreatywne twórcom, ale też, działa niemalże dla każdej branży i sprawdza się w celach promocyjnych, informacyjnych oraz edukacyjnych użytkowników marek.

  Co więcej, jeśli materiały video marketingu są dobrze ustrukturyzowane, okażą się łatwe w przyswojeniu to z dużym prawdopodobieństwem zachęci innych do podzielenia się nimi ze znajomymi. To sprzyja zwiększaniu świadomości w obrębie Twojej marki.

  Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z video marketingiem lub może już go stosujesz nie zapomnij o monitoringu Internetu oraz interakcji z użytkownikami zainteresowanymi Twoimi treściami.

  Wypróbuj bezpłatną wersję Brand24 i bądź na bieżąco z tym, co mówi się o Twojej marce w sieci by w pełni wykorzystać potencjał stosowanej przez Ciebie strategii marketingowej.

  Czytaj dalej: