Grafika do wpisu na blogu Jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi na Instagramie w Brand24.

Jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi na Instagrama?

Zanim zaczniemy z wyjaśnieniem, jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi na Instagram to tylko wspomnę, że hashtagi obchodziły swoje 10. urodziny!

Hashtagi zostały wymyślone ponad 10 lat temu, a w 2017 roku obchodziliśmy 10 rocznicę #hashtagivarsary.

Od początku, kiedy zostały wymyślone w 2007 roku, służą do grupowania rozmów. Zaczęło się od czatów #IRC, rewolucji w komunikacji w social media, aż do największych wydarzeń, które komentujemy, korzystając z hashtagów.

Wszystko zaczęło się od:

Hashtagi #FTW!

Czytaj więcej: Wszystko na temat hashtagów opisaliśmy w artykule Co to znaczy hashtag i jak z niego korzystać?

Dziś hashtagi są używane niemalże na wszystkich kanałach społecznościowych jak Facebook, Twitter, LinkedIn, TikTok lub YouTube.

Jednak spośród wszystkich platform, hashtagi najpopularniejsze są na Instagramie i właśnie tam odkrywają kluczową rolę.

Krótkie podsumowanie:


Jak działają hashtagi na Instagramie?

Na Instagramie, hashtagi to „być, albo nie być” – sprawiają, że treści są widoczne i zwiększają zasięg postów w social media. Poza tym grupują treści i przypisują je do odpowiednich kategorii.

Umiejętne wykorzystanie najpopularniejszych hashtagów na Instagramie pozwoli Ci skutecznie budować profil.

A hashtagi na Facebooku?

Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie - mem

Na Twitterze wygląda to lepiej, lecz król jest jeden – Instagram.

Wyszukiwarka Instagrama

Instagram posiada wbudowaną wyszukiwarkę, za pomocą której możesz przeglądać hashtagi, które Cię interesują. Jeżeli chcesz, aby Twoje treści były widoczne w wyszukiwarce Instagrama, musisz wykorzystać popularne hashtagi.

Za pomocą tej funkcji możesz obserwować treści z Instagrama na podstawie wybranego hashtagu.

Osobiście korzystam z wyszukiwarki Instagrama do wyszukiwania treści na temat tenisa ziemnego. Obserwuję #tennis, czy profile poszczególnych tenisistów. Dodatkowo korzystam z popularnych hashtagów dedykowanych Wielkim Szlemom – #rolandgarros, czy #wimbledon.

Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie - śledzenie hashtagów za pomocą wyszukiwarki Instagrama

Obserwowanie hashtagów na Instagramie

Jako były zawodnik tenisa, uwielbiam przeglądać ujęcia z meczów tenisowych, a Instagram to źródło, które dostarcza najwięcej treści.

Na szczęście od grudnia 2017 roku możemy bez problemu przeglądać hashtagi na Instagramie.

Zakładka Eksploruj

Jeżeli mówimy o najpopularniejszych hashtagach na Instagramie, to muszę wspomnieć o zakładce Eksploruj.

Co znajduje się w zakładce Eksploruj? Znajdziemy tam treści, które algorytm Instagrama zakwalifikował jako trendujące. Algorytm bazuje na podstawie Twojej historii – rodzaju treści, którą obserwujesz i oglądasz. Wyświetlane tam wpisy będą więc dopasowane do Twoich zainteresowań, ostatnio przeglądanych zdjęć lub hashtagów.

Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie - zakładka Eksploruj na Instagramie

Jedno jest pewne. Zakładka Eksploruj to gwarancja olbrzymiego zasięgu i tym samym możliwość dotarcia do nowych odbiorców. Aby Twoje treści wyświetlały się w zakładce Eksploruj, konieczne jest zrozumienie, jak działa algorytm na Instagramie. O wyświetleniu w tej zakładce decyduje wiele czynników, a jednym z nich jest dobranie najpopularniejszych hashtagów.


Najpopularniejsze hashtagi a biznes

Stosowanie najpopularniejszych hashtagów jest bardzo ważne w digital marketingu – dla firm, marek osobistych i marketerów dają możliwość dotarcia do nowych odbiorców, w tym do potencjalnych klientów.

Instagram to nie tylko idealne medium do dzielenia się zdjęciami, ale też świetna platforma marketingowa. Firmy używają go do:

Najpopularniejsze hashtagi na Instagramie - wykres na temat wykorzystania social media w biznesie

Najpopularniejsze hashtagi są kluczowe w docieraniu do nowych odbiorców oraz są gwarantem sukcesu Twoich działań na Instagramie.

Niezależnie od tego, czy chcesz ulepszyć swój marketing na Instagramie lub po prostu zdobyć więcej obserwujących i polubienia, najpopularniejsze hashtagi na Instagramie są elementem, który warto mieć pod kontrolą.

Skąd jednak wiedzieć, które hashtagi będą najlepsze? W tej sytuacji nieoceniona jest umiejętność odnajdywania popularnych hashtagów dla Twojej branży.

Poniżej podpowiadamy kilka narzędzi, które Ci w tym pomogą:


Jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi na Instagramie?

Rynek technologiczny oferuje wiele narzędzi do odnajdywania popularnych hashtagów na Instagramie. Pod lupę wzięliśmy przykładowe trzy z nich:

1. TagFire

Narzędzie, które w jednym miejscu gromadzi popularne hashtagi na Instagrama, gdzie wystarczy jedno kliknięcie, by skopiować całą listę.

Dla szybkiego dostępu hashtagi pogrupowane są w kategorie i podkategorie. Wybraną kategorię możesz oznaczyć jako ulubioną i w ten sposób uzyskać szybki dostęp na podstawie polubień i preferencji.

2. seekmetrics

Pozwala znaleźć 100 najpopularniejszych hashtagów powiązanych z szukanym tematem.

Wystarczy wpisać słowo kluczowe i kliknąć Generuj. W ciągu kilku sekund zobaczysz pełną listę powiązanych hashtagów.

Główne funkcjonalności narzędzia to:

  • Wskaźnik Liczba insta: podpowiada liczbę użycia danego hashtagu;
  • Filtry: możesz filtrować swoje hashtagi według różnych paramterów.

3. TagsFinder

Generator hashtagów, który pomaga znaleźć 30 najlepszych hashtagów. Mechanizm TagsFInder opiera się na wpisaniu 1 – 5 słów opisujących planowany post na Instagramie, a narzędzie podpowie wówczas najlepiej pasujące do niego hashtagi.

W ramach wyszukiwania najpopularniejszych hashtagów dostępne są 3 opcje do wyboru:

  • Powiązane hashtagi – hashtagi o dużym zasięgu, które są często używane dla słowa kluczowego. Mogą różnić się od tematu słowa kluczowego.
  • Podobne hashtagi – hashtagi zawierają Twoje słowo kluczowe.
  • Połączone hashtagi – generowanie jednocześnie powiązanych i podobnych hashtagów.

Wygenerowane hashtagi można następnie łątwo skopiować.


Hashtagi na Instagramie: Najlepsze praktyki w 2019

Znalezienie najpopularniejszych hashtagów to dopiero połowa sukcesu. Najwyższy czas poznać drugą stronę medalu i dowiedzieć się jak poprawnie korzystać z hashtagów na Instagramie.

Poniżej znajduje się krótki przewodnik na temat używania hashtagów na Instagramie:

Ile dużo to zbyt dużo?

Na ten temat w sieci można znaleźć sporo raportów i badań. Ile zatem hashtagów powinien zawierać jeden wpis na Instagramie?

Z badania TrackMaven wynika, że na profilach powyżej 1 000 obserwujących, posty z 11 hashtagami zbierają ponad 77% wszystkich interakcji.

Najpopularniejsze hashtagi - wykres przedstawiający interakcje dzięki hashtagom

Z drugiej strony, Klear rekomenduje wykorzystanie tylko 2 hashtagów…

Najpopularniejsze hashtagi - wykres Klear

Prawda jest taka, że algorytm Instagrama ciągle się zmienia. Nie ma prostej odpowiedzi na to, ile hashtagów powinieneś wykorzystywać – zależy to od wielu czynników, Twojej grupy odbiorców, rodzaju treści.

Jedno jest pewne – warto testować różne konfiguracje hashtagów i znaleźć taki, które w Twoim przypadku sprawdza się najlepiej. 

Niszowe hashtagi

Wykorzystuj niszowe hashtagi, dzięki którym precyzyjnie dotrzesz do wybranej grupy odbiorców – zadbasz w ten sposób o jakościowych fanów.

Nie nadużywaj swoich hashtagów

Jeśli często publikujesz posty, pamiętaj o zmianie hashtagów, ale zawsze zachowaj ich aktualność i trendy. Oczywiście, to może być trudne. W przeciwnym razie algorytm Instagrama może uznać Twoje treści za spamerskie.

Stwórz listę hashtagów

Ułatw sobie życie dzięki kilku listom hasztagowym, które tylko skopiujesz i wkleisz do swojego posta na Instagramie. Pamiętaj, aby listy były aktualne i unikaj nadużywania hashtagów.

Lista hashtagów pomoże Ci nie tylko w codziennej pracy, ale także ułatwi ocenę tych hashtagów, które działają najlepiej.


Najpopularniejsze hashtagi na Instagrama – podsumowanie

Od teraz wiesz, jak znaleźć najpopularniejsze hashtagi i jak z nich korzystać na Instagramie. Jeżeli zainteresował Cię ten temat to polecam przeczytać dodatkowo o:

Facebooktwitterlinkedintumblrmail

Mateusz Czech

Head of Chatbots w Brand24. Po godzinach bloguję o chatbotach i marketingu. Mam słabość do technologii i nowych rozwiązań. Prywatnie wielki fan Apple. Czasem marudzę, ale kto nie?