Jak zwiększyć popularność konta na Instagramie? – wskazówki

Brand24 Brand24
February 20, 2023 ・ 6 min read

Wraz z upływem czasu, zdążyłam zapoznać się z mnóstwem różnych taktyk wzrostu popularności konta na Instagramie.

Wiele z nich obiecywało setki nowych followersów dziennie, pod warunkiem, że skorzystasz z ich rad. Niektóre z nich działały, jednak większość nie — a przynajmniej nie w takim stopniu, jak obiecywały reklamy. Mimo to, większość metod łączyły uderzające podobieństwa i wielu marketerów stosuje je z wielkim powodzeniem.

W tym poście pragnę przyjrzeć się efektywności niektórych z proponowanych metod, kładąc nacisk na te taktyki, które rzeczywiście pomogą zwiększyć popularność twojego konta na Instagramie.

Poprawne korzystanie z instagramowych hashtagów

Jeśli korzystasz z Instagrama już od pewnego czasu, to prawdopodobnie zdążyłeś już poznać wagę korzystania z popularnych hashtagów. Jest to najlepsze narzędzie, jakim dysponujesz, by dotrzeć do większej liczby ludzi, oraz zachęcić ich do zaangażowania i aktywności pod twoimi postami.

Czytaj więcej: Zastanawiasz się jak znaleźć popularne hashtagi? Sprawdź listę najlepszych narzędzi do hashtagów, które Ci w tym pomogą.

Social Media Lab, przeprowadziło test, który miał odpowiedzieć na pytanie, czy są w stanie zdobyć 100 nowych obserwujących w ciągu 24 godzin.

Jak myślisz, udało się?

Oto taktyki korzystania z hashtagów, które wykorzystali w swoim teście:

 1. Wybierz 30 odpowiednich hashtagów.
 2. Upewnij się, że nie są ani zbyt popularne, ani zbyt rzadkie — optymalną liczbą w tym przypadku było posiadanie od 50 do 300 tysięcy zdjęć przypadających na hashtag.
  Celem było, aby zdjęcia dotarły do pierwszej dziewiątki dla danego hashtagu, co skutkowałoby wzrostem ich widoczności. Jeśli twój profil nie zdobył jeszcze ogromnej popularności, a na dany hashtag przypada zbyt wiele zdjęć na Instagramie, to jest to niemal niemożliwe, aby uzyskać taki wynik.
 3. Gdy publikujesz swoje hashtagi, nie wstawiaj ich jako podpis na zdjęciu. Dodaj je w komentarzu. Tę metodę rekomenduje również Neil Patel — to nie tylko lepiej wygląda, ale ich głównym celem jest to, by ludzie mogli odnaleźć Twój content.

Harmonogram działań na Instagramie

Przygotuj się na to, że będziesz musiał codziennie zwiększać ilość contentu publikowanego na Instagramie.

Jedno, czy dwa zdjęcia dziennie nie wystarczą. Jest tak wiele contentu i tak wielu ludzi, którzy publikują więcej lepszego contentu, że jeśli się naprawdę nie postarasz, to zginiesz w morzu Instagramowego feedu.

Oprócz obowiązkowych 1-2 zdjęć dziennie, eksperci Instagramowi zalecają:

 • Publikuj od 5 do 30 Instagram Stories,
 • 1 transmisja na żywo dziennie (Neil Patel zaleca również, abyś zaczynał codziennie dokładnie o tej samej porze. Dzięki temu coraz więcej użytkowników będzie  mogło dołączać każdego dnia).

To może się wydawać bardzo pracochłonne, jednak nie musi takie być. Instagram Stories tworzy się bardzo łatwo, a transmisje na żywo wcale nie muszą być zbyt długie.

Najlepiej byłoby, jeśli z wyprzedzeniem zaplanował strategię treści na twoim Instagramie. Wtedy będziesz gotowy zawsze i na wszystko:

 • Niepozowane zdjęcia z biura oraz np. z wyjazdów integracyjnych.
 • Zdjęcia z Twojego lunchu – nie istnieje żaden content, który radziłby sobie lepiej na Instagramie. Może oprócz słodkich piesków, kotków i innych uroczych zwierzątek. Nie licząc ich, jedzenie rządzi mediami społecznościowymi, a w szczególności Instagramem.
 • Motywacyjne, zabawne i interesujące cytaty.
 • Podglądy nadchodzących produktów
 • Markowy content – promocyjne filmy i ujęcia, zdjęcia twoich produktów lub usług itp.
 • Interesujące statystyki (po prostu przekonwertuj je na zdjęcia)

Dodatkowo, obserwując odpowiednie hashtagi za pomocą narzędzi do monitoringu Internetu takich jak Brand24 możesz znaleźć inspirację do tworzenia wspaniałego contentu na Instagramie:

Grafika przedstawiająca w jaki sposób śledzić hashtagi na Instagramie za pomocą Brand24

Dzięki narzędziom do monitoringu Internetu nie przeoczysz najlepszych postów opublikowanych wraz z tymi hashtagami, co pomoże Ci zrozumieć, jakiego contentu oczekują odbiorcy.

W dodatku odkryjesz inne hashtagi, które pomogą ci zdobyć większe grono odbiorców i ich zaangażowanie, jeśli użyjesz ich w swoich postach.

Brand24 posiada darmowy 14-dniowy okres próbny. Załóż konto testowe, znajdź popularne hashtagi na Intagrama, zwiększaj zasięgi i docieraj do potencjalnych klientów.

Im bardziej zdywersyfikujesz swoją strategię treści na Instagramie, tym lepiej. Ułatwisz sobie to zadanie, jeśli część contentu przygotujesz z wyprzedzeniem.

Niektóre materiały, które możesz przygotować wcześniej to:

 • zdjęcia produktów,
 • motywacyjne,
 • interesujące i zabawne cytaty,
 • oraz dowolny promocyjny content.

Co do reszty, powinieneś codziennie obserwować i chłonąć otaczający cię świat. Jaką część twego świata odbiorcy chcieliby zobaczyć?

Codziennie obserwuj docelowych użytkowników

Kolejnym podstawowym krokiem do odniesienia sukcesu na instagramie jest odnalezienie i obserwowanie docelowych użytkowników.

Instagram pozwala na obserwowanie do 50 użytkowników, dopóki się nie zdenerwują. Najlepiej jednak zacząć od kilkunastu, ponieważ to nie najlepszy pomysł, by obserwować 50 ludzi o każdej godzinie przez 8 godzin dziennie.

Najpierw zacznij od zlokalizowania swoich głównych konkurentów, którzy mają tych samych odbiorców, co Ty. Najlepiej, jeśli są to bardzo zaangażowani odbiorcy.

Zwróć uwagę na konta, które nie tylko dostarczają content tej samej widowni, ale również otrzymują wiele odpowiedzi pod swoimi postami. To zwykle oznacza, że posiadają zaangażowanych odbiorców, a to najlepsi odbiorcy, jakich można sobie wymarzyć.

W przeciwnym razie jaki to ma sens? Możesz mieć wielu obserwujących, dziesiątki tysięcy, jednak jeśli nie interesują się tobą, twoim biznesem, czy tym, co publikujesz, to jaki to ma sens? To może wyglądać (i sprawiać, że poczujesz się) dobrze, jednak o wiele ważniejsze jest mieć nawet mniej licznych, ale za to bardzo zaangażowanych followersów.

Zaskakujące jest to, że nie ma to przełożenia w innych sieciach społecznościowych. Przynajmniej nie w takim stopniu jak wcześniej. Na przykład, w moim przypadku, niektóre z moich postów, które prowokowały najmniej zaangażowania odbiorców potrafiły wzbudzić największy ruch na stronie, a posty z mnóstwem polubień i komentarzy generowały prawie niezauważalny ruch. To dziwne czasy dla marketingu w mediach społecznościowych. Wystarczy jednak tych dygresji.

Instagram, w przeciwieństwie do Facebooka i Twittera, ciągle rozkwita dzięki zaangażowaniu odbiorców.

Wracając do tematu, powinieneś znaleźć konta czołowych konkurentów, posiadających ponad 50 tysięcy followersów, którzy angażują się pod postami.

Kiedy już znajdziesz przynajmniej 10 takich kont, spisz je w arkuszu kalkulacyjnym i zacznij obserwować ich followersów. Jak wspomniałam wcześniej – nigdy więcej niż 50 użytkowników na godzinę, zgodnie z przepisami Instagrama.

Bądź aktywny i angażuj innych

Nie muszę dodawać zbyt wiele, ponieważ tytuł mówi sam za siebie: bądź aktywny i angażuj innych.

Nie wystarczy opublikować treści, należy zaangażować w nią innych. To doskonały sposób na zyskanie nowych odbiorców oraz sprawienie by docelowi użytkownicy stali się twoimi followersami i angażowali się w twój content.

Codziennie poświęć około 5 minut na interakcje: pozostawianie komentarzy, odpowiadanie na każdy komentarz pozostawiony pod twoim contentem, lajkowanie zdjęć i filmów, etc.

To nie tylko wzmocni zaangażowanie na twoim Instagramie, ale również przysporzy ci wielu fanów. Jeśli więc znajdziesz użytkowników, którzy pasują do twoich odbiorców, rozpocznij z nimi interakcję poprzez pozostawianie lajków oraz komentarzy pod ich kontentem. To sprawi, że cię zauważą, a być może jakiś naprawdę zainteresowany i zaangażowany użytkownik odwdzięczy się tym samym.

Wnioski

Podsumowując, solidne taktyki wzrostu popularności Instagramu wymagają:

 • Solidnego harmonogram codziennego contentu: 1-2 zdjęcia dziennie, 1 transmisja na żywo oraz przynajmniej 5 historyjek na Instagramie – im więcej, tym lepiej.
 • Używania odpowiednich hashtagów – znajdź do 30 właściwych hashtagów i publikuj je w komentarzach, zamiast w opisach postów.
 • Obserwowania docelowych użytkowników – znajdź najlepszych konkurentów i obserwuj ich followersów (do 50 na godzinę).
 • Zaangażowania – bądź zaangażowany w posty innych użytkowników oraz bądź aktywny na swoim koncie.

Jakie inne taktyki wzrostu popularności konta na Instagramie działają w twoim przypadku?

O autorce:

Wysoko ceniona w świecie prelegentów, Lilach Bullock została uhonorowana przez Forbes oraz biuro premiera Wielkiej Brytanii. Wpływowa kobieta biznesu, wymieniona w Forbesie jako jedna z 20 najbardziej wpływowych osób w mediach społecznościowych. Została także uhonorowana jako jedna z najbardziej wpływowych influencerek w Europie przez Oracle. Jest uznawana za największego influencera w Wielkiej Brytanii oraz zdobyła nagrodę Global Women Champions Award za jej wkład w rozwój i wpływ na biznes.

Kontakt: www.lilachbullock.com