Jak marketing automation usprawnia działania marketingowe w firmie?

Paulina Wałczyk Paulina Wałczyk
March 26, 2024 ・ 13 min read

Czasy ręcznego gromadzenia i analizy danych już dawno minęły. Automatyzacja marketingu to klucz do zwiększenia efektywności Twojej firmy. Rozwiązań automatyzujących działania marketingowe jest dużo, więc na tapet wzięliśmy najlepsze przykłady. W artykule wyjaśniamy, jak wykorzystanie marketing automation wpływa na generowanie leadów, personalizację komunikacji i zoptymalizowanie (złożonych) kampanii marketingowych.

Marketing automation - przewodnik

Automatyzacja marketingu staje się coraz popularniejszą strategią dla firm, które chcą usprawnić swoje procesy marketingowe i poprawić zaangażowanie klientów.

Taki stan rzeczy w ogóle nie dziwi.

Co prawda, wdrożenie automatyzacji marketingu wymaga analizy potrzeb i celów firmy oraz wyboru odpowiednich narzędzi, ale w finalnym rozrachunku zyskujemy efektywną personalizację komunikacji, optymalizację powtarzalnych zadań i osiąganianie znacznie lepszych wyników biznesowych przy mniejszym nakładzie czasu i zasobów.

W artykule przyjrzymy się, jakie korzyści zapewnia automatyzacja marketingu oraz przed jakimi stoi wyzwaniami. Oprócz tego dowiesz się, jak dobrze zacząć stosować automatyzację w marketingu, niezależnie od tego, czy działasz sam, lub zarządzasz dużym zespołem marketingowym.

Oto, co przed nami:

Marketing automation – definicja

Marketing automation to proces automatyzacji działań marketingowych z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi i technologii, które umożliwiają:

 • tworzenie, planowanie, wdrażanie i monitorowanie kampanii marketingowych;
 • zastąpienie powtarzalnych działań marketingowych, które są zazwyczaj wykonywane ręcznie;
 • zwiększenie efektywności i skuteczności działań marketingowych;
 • osiągnięcie celów przy mniejszym nakładzie czasu i zasobów.

Głównym celem automatyzacji marketingu jest generowanie leadów, zwiększanie zasięgów oraz sprzedaży.

Jak to osiąga?

Poprzez skupienie się na gromadzeniu i analizie danych o odbiorcach, umożliwiając tworzenie zautomatyzowanej, bardziej indywidualnej komunikacji w różnych kanałach. Dzięki temu, marketing automation pozwala na zbieranie informacji o zachowaniach i preferencjach klientów, co umożliwia personalizację kampanii marketingowych i ofert.

Otrzymuj automatyczne raporty na temat swojej marki.
Wypróbuj Brand24 przez 14 dni za darmo!

W praktyce

Marketing automation w praktyce obejmuje wiele działań. Zadania proste i często powtarzające się powinny być częścią Twojej strategii automatyzacji marketingu.

Oto kilka przykładów zastosowań automatyzacij:

E-mail marketing

Jednym z nich jest automatyzacja kampanii e-mailowych. Odpowiedni system marketing automation wspiera działania firmy o automatyczne wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail do swoich klientów, na podstawie ich zachowań zakupowych.

Przykład 1. Weźmy pod uwagę odzieżowy sklep online, który wykorzystuje automatyzację do wysyłania wiadomości e-mail do klientów, którzy zostawili produkty w koszyku, nie dokonując zakupu. Wiadomość e-mail może zawierać przypomnienie o przedmiotach, ofertę specjalną lub zaproszenie do sfinalizowania zakupu.

Analiza ruchu na stronie i personalizacja

Innym kluczowym aspektem marketing automation jest możliwość śledzenia zachowań użytkowników na stronie i dostosowywanie komunikacji marketingowej do tych zachowań.

Przykład 2. Jeśli użytkownik odwiedzi stronę z konkretnym produktem, system marketing automation może automatycznie wysłać mu e-mail z ofertą tego produktu. Albo też wysłać rekomendacje na podstawie wcześniejszych zakupów klientów i historii przeglądania.

Marketing social media

Niektóre narzędzia umożliwiają planować i automatycznie publikować posty na różnych portalach społecznościowych.

Dodatkowo, dużym wzięciem cieszy się funkcja integracji kanałów social media z chatbotem lub AI, w celu łatwiejszego zarządzania komunikacją na platformach społecznościowych. Dzięki temu dział marketingu może samodzielnie odpowiadać na wiadomośći i komentarze właściwie z jednego miejsca w panelu, bez potrzeby przełączania się pomiędzy poszczególnymi platformami.

Analiza i raportowanie

Mówiąc o automatyzacji działań nie sposób pominąć monitoringu mediów i obserwacji tego, co inni mówią na temat Twojej marki.

Narzędzia, takie jak Brand24, ułatwiają gromadzenie szczegółowych analiz i raportowanie zachowań klientów, czy ich zaangażowania. To pozwala Twojej firmie stale poprawiać swoje działania marketingowe.

Przykład 3. E-commerce może wykorzystać Brand24 do obserwowania, co się mówi o ich marce w mediach społecznościowych i na innych stronach internetowych. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, co myślą klienci, zidentyfikować wpływowe osoby i ocenić, czy kampanie marketingowe są skuteczne.

Zautomatyzuj monitoring opinii o swojej marce!
Stwórz swój pierwszy projekt!

Lead scoring

Niektóre narzędzia do automatyzacji potrafią ocenić przyszłych klientów, zwracając uwagę na ich działania i informacje demograficzne, co dla działu sprzedaży jest pomocne kontekście wyboru, na kim skupić się najpierw.

Przykład 4. Firma oferująca usługi finansowe może wykorzystać niektóre z rozwiązań marketing automation, aby przyznać punkty potencjalnym klientom bazując na różnych aspektach, takich jak ich pozycja, rozmiar ich firmy, czy interakcje z materiałami firmy. Takie dane pomagają określić, z którymi potencjalnymi klientami zespół sprzedaży powinien się skontaktować jako pierwszy.

Narzędzia do marketing automation

Na rynku dostępne są różne narzędzia marketing automation, które oferują ogrom funkcjonalności i korzyści.

Czym kierować się przy wyborze narzędzia?

Wszystko sprowadza się do potrzeb Twojej firmy. Przy wyborze narzędzia marketing automation warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:

 • Cele biznesowe – Zastanów się, w jaki sposób automatyzacja marketingu może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe. Zidentyfikuj konkretne zadania i procesy marketingowe, które chcesz zautomatyzować i upewnij się, że wybrane przez Ciebie narzędzie będzie je wspierać.
 • Budżet – Koszty narzędzi, które rozważasz, ma znaczenie. Pamiętaj, aby uwzględnić wszelkie dodatkowe koszty, takie jak opłaty za szkolenia lub wdrożenie.
 • Funkcje i możliwości – Oceń funkcje wybranych narzędzi i upewnij się, że są one zgodne z Twoimi celami i potrzebami biznesowymi.
 • Użyteczność i łatwość użycia – Szukaj rozwiązań oferujących przyjazny i łatwy w obsłudze panel.
 • Wsparcie i szkolenia – Weź pod uwagę poziom wsparcia i szkoleń oferowany przez wybrane narzędzia. Poszukaj rozwiązań oferujących pomoc, zasoby i kompleksowe szkolenia, które pomogą Ci w pełni wykorzystać narzędzie.
 • Integracja z innymi narzędziami – Porównaj wybrane narzędzie z obecnym zestawem narzędzi w Twoim arsenale. Najwięcej korzyści otrzymasz z platform, które można zintegrować z innymi narzędziami, z których korzystasz, takimi jak CRM, media społecznościowe i narzędzia analityczne.
 • Recenzje użytkowników – Sprawdź strony takie jak Capterra czy G2, aby przeczytać opinie prawdziwych użytkowników na temat narzędzi, które zamierzasz kupić.

Oto kilka narzędzi, które polecam:

Brand24

Brand24 to narzędzie do monitoringu mediów internetowych, które w jednym miejscu gromadzi publicznie dostępne wzmianki na wybrany temat, analizuje te dane i dostarcza szczegółowe raporty.

Wystarczy, że założysz projekt na wybrane słowo – może to być nazwa Twojej marki, produktu, czy też konkurencji.

Mając pod ręką wzmianki na swój temat, możesz od razu włączyć się do rozmów, reagować na potencjalne kryzysy, czy analizować kampanie marketingowe, czy badać odbiór Twojej marki na zewnątrz.

Panel analizy wyników w Brand24 - narzędzia do marketing automation

Brand24 posiada funkcję analizy sentymentu, dzięki której łatwo zobaczysz kontekst dyskusji, zbadasz jakie jest nastawienie wobec marki czy produktu. Oprócz tego zidentyfikujesz najbardziej wpływowe profile czy kanały komunikacji.

Analiza sentymentu wzmianek w Brand24

Tak naprawdę, Brand24 całą pracę związaną z wyszukiwaniem i analizą opinii na Twój temat wykona za Ciebie. Dodatkowo narzędzie udostępnia możliwość generowania automatycznych raportów na podstawie zebranych wyników. Dzięki temu Tobie pozostaje tylko przedstawić efekty działań marketingowych przed zespołem lub przełożonym.

Otrzymuj automatyczne raporty na temat swojej marki.
Wypróbuj Brand24 przez 14 dni za darmo!

GetResponse

Jest to zaawansowane narzędzie do e-mail marketingu, które oferuje różne funkcje, takie jak autorespondery, automatyczne sekwencje e-mail oraz ukierunkowane kampanie na podstawie zachowania użytkowników.

GetResponse posiada również funkcję Autofunnel, która zapewnia gotowe, zautomatyzowane szablony lejków sprzedażowych dla różnych celów biznesowych, takich jak sprzedaż, generowanie leadów i webinaria.

GetResponse - narzędzie do marketing automation
źródło: GetResponse

GetResponse integruje się z różnymi aplikacjami zewnętrznymi, co zwiększa możliwości automatyzacji i synchronizacji danych. Dodatkowo, narzędzie oferuje funkcje umożliwiające budowanie list i segmentację, które są kluczowe dla skutecznych wysyłek mailingowych.

SALESmanago

Kolejnym narzędziem, które warto rozważyć, jest SALESmanago. Jest to platforma, która wykorzystuje Customer Data Platform (CDP) do zbierania i zarządzania danymi klientów w celu personalizacji działań.

SALESmanago posiada funkcję profilowania zachowań użytkowników, która śledzi i analizuje aktywność klienta na stronie internetowej w czasie rzeczywistym, umożliwiając dynamiczną reakcję na zachowanie klienta.

SALESmanago - narzędzie do marketing automation
źródło: SALESmanago

Ponadto, SALESmanago wspiera reklamy na Facebooku i Instagramie dzięki wbudowanemu kreatorowi reklam, zaawansowanym opcjom targetowania, możliwości zarządzania budżetem i wbudowanej analityce. Takie funkcje pozwalają firmom na skuteczne docieranie do swojej grupy docelowej i zwiększanie efektywności swoich działań.

HubSpot

HubSpot umożliwia tworzenie zautomatyzowanych kampanii w różnych kanałach. Platforma oferuje zaawansowane narzędzia takie jak workflow, chatboty oraz automatyczne wysyłanie wiadomości e-mail, pozwalające dostarczać spersonalizowane komunikaty docelowym odbiorcom.

HubSpot - narzędzie do marketing automation

HubSpot umożliwia również przeprowadzanie testów A/B różnych form komunikacji, z automatycznym wyborem najefektywniejszych wariantów. Takie testy są niezbędne do optymalizacji kampanii marketingowych i zwiększenia ich skuteczności.

Ponadto, HubSpot oferuje funkcje lejka konwersji, zawierającą lejki sprzedażowe, lead magnets, strony typu opt-in, webinarowe lejki, gotowe scenariusze kampanii, strony upsell oraz integrację z e-commerce.

Brand24 monitoruje wzmianki online o Twojej marce
i udostępnia zaawansowane narzędzia analityczne. Wypróbuj za darmo!

Proces wdrożenia marketing automation w firmie

Wdrożenie marketing automation to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania.

1. Analiza potrzeb i celów

Przed przystąpieniem do wdrożenia, firma powinna dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i cele, aby zidentyfikować obszary, w których marketing automation może przynieść największe korzyści.

Określenie celu wdrożenia strategii marketing automation jest kluczowe – może chodzić o zwiększenie liczby leadów, klientów powracających czy zminimalizowanie czasu cyklu zakupowego.

Spisanie obecnych procesów oraz planowanych kampanii pozwoli określić, które działania mogą być zautomatyzowane, a także jakie funkcjonalności odpowiednich narzędzi będą najlepsze dla firmy.

Analiza potrzeb powinna uwzględniać nie tylko obecne cele firmy, ale także jej przyszłe plany. W ten sposób, firma może wybrać narzędzia, które będą mogły sprostać jej rosnącym wymaganiom w przyszłości. To nie tylko pozwoli na utrzymanie skuteczności działań marketingowych, ale także zapewni elastyczność i skalowalność, które są kluczowe w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu.

2. Dobór odpowiednich narzędzi

Dobór odpowiednich narzędzi marketing automation jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych celów i integracji z innymi systemami używanymi w firmie. Na rynku dostępne są różne narzędzia do automatyzacji marketingu, każde z nich oferujące różne funkcjonalności i korzyści. W idealnym świecie wybrane narzędzie powinno umożliwiać łatwą integrację z innymi używanymi w firmie systemami, takimi jak CRM, platformy e-commerce czy narzędzia analityczne.

Dobór odpowiedniego narzędzia marketing automation może być wyzwaniem ze względu na różnorodność dostępnych opcji, z których każda ma swoje zalety i wady.

W tym kontekście, warto również skorzystać z darmowych okresów próbnych oferowanych przez niektóre platformy, aby przetestować różne narzędzia i zdecydować, które z nich najlepiej spełniają potrzeby firmy.

Zautomatyzuj monitoring opinii o swojej marce!
Stwórz swój pierwszy projekt!

3. Implementacja i optymalizacja

Następnym krokiem jest ich implementacja. Ten proces wymaga opracowania szczegółowej strategii, która określi cele, taktyki oraz metryki sukcesu. Ważne jest, aby strategia marketing automation wspierała budowanie spójnego obrazu marki oraz kompleksową opiekę nad klientem na każdym etapie procesu zakupowego.

Po wdrożeniu narzędzi marketing automation, kluczowe jest regularne monitorowanie wyników i wprowadzanie zmian.

Dzięki temu, firma może stale doskonalić swoje działania, dostosowując je do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb klientów. W tej sytuacji, analiza ścieżki klienta (customer journey) przez narzędzia do automatyzacji pozwala na usprawnienie personalizacji komunikacji i zrozumienie, które elementy przekazu są skuteczne.

Najważniejsze korzyści

Automatyzacja procesów wydaje się zaletą samą w sobie. Korzyści płynące z zastosowania marketing automation są liczne i mogą mieć znaczący wpływ na efektywność i wyniki biznesowe firmy.

Jedną z najważniejszych korzyści jest możliwość eliminacji powtarzalnych zadań. Dzięki temu, zespoły marketingowe mogą skupić się na innych, bardziej wartościowych zadaniach, podczas gdy system marketing automation zajmuje się rutynowymi zadaniami, takimi jak:

 • wysyłanie e-maili;
 • zarządzanie kontaktami z klientami;
 • personalizacja komunikacji;
 • lead nurturing i lead generation;
 • analiza danych i raportowanie;
 • automatyzacja procesów sprzedażowych.

Dedykowane narzędzia do optymalizacji marketingu pozwalają zaoszczędzić czas i zasoby, zwiększyć efektywność działań oraz usprawnić relacje z klientami.

Innym ważnym benefitem jest zwiększenie efektywności działań w dziale marketingu. Dzięki automatyzacji, potencjalny klient wydaje się być bliżej i łatwiej do niego dotrzeć, firmy mogą skupić się na najbardziej obiecujących leadach.

Marketing automation pozwala również lepiej zrozumieć potrzeby klientów poprzez funkcje scoringu i dostosowywanie treści, co przekłada się na bardziej sprecyzowane działania sprzedażowe.

W praktyce, wykorzystanie systemów marketing automation do analizy etapów życia klienta i jakości potencjalnych klientów może prowadzić do wzrostu konwersji oraz redukcji kosztów pozyskania potencjalnego klienta.

Monitoruj i analizuj wzmianki o marce!
Stwórz swój pierwszy projekt!

Przykłady zastosowań marketing automation

Marketing automation ma wiele zastosowań, które mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb firmy. Na przykład, firmy mogą wykorzystać go do automatyzacji kampanii e-mailowych, co pozwala na zaplanowanie wysyłki, segmentację odbiorców, personalizację komunikatów i analizę klikalności oraz konwersji.

Innym zastosowaniem marketing automation jest personalizacja ofert i treści, co może znacząco zwiększyć skuteczność działań marketingowych.

Automatyzacja procesów marketingowych, obejmuje różne etapy lejka sprzedażowego – od budowania zainteresowania i zbierania danych kontaktowych, poprzez edukowanie i pielęgnowanie kontaktów, aż po wsparcie przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Dzięki analizie danych marketing automation umożliwia optymalizację kampanii poprzez dostosowanie strategii do efektywności dotychczasowych działań i feedbacku klienta, co przekłada się na zwiększoną konwersję.

E-commerce

W przypadku e-commerce, marketing automation ma wiele zastosowań. Na przykład, może być wykorzystany do remarketingu, co polega na automatycznym wyświetlaniu reklam użytkownikom, którzy odwiedzili sklep internetowy, ale nie dokonali zakupu.

Innym zastosowaniem jest automatyzacja działań marketingowych, która pozwala na budowanie długofalowych relacji z klientami oraz efektywniejsze pozyskiwanie oraz ‘ogrzewanie’ leadów.

B2B

W sektorze B2B, marketing automation ma również wiele zastosowań. Jednym z nich jest lead nurturing, który skupia się na budowaniu relacji z potencjalnymi klientami, przekształcaniu zimnych leadów w ciepłe i gorące oraz efektywnej komunikacji napędzającej potrzeby zakupowe.

Innym zastosowaniem w B2B jest segmentacja kontaktów, co pozwala na lepsze zarządzanie bazą danych i tworzenie spersonalizowanej komunikacji z odbiorcami. Aby to osiągnąć, firmy mogą wykorzystać funkcje lead scoring oferowane przez dedykowane narzędzia, które pozwalają na ocenę potencjału sprzedażowego leada i automatyzację procesu kwalifikacji leadów.

Podsumowanie

Marketing automation to proces, który ma kluczowe znaczenie dla współczesnych firm. Dzięki wykorzystaniu narzędzi do automatyzacji marketingu, firmy mogą zwiększyć efektywność i skuteczność swoich działań marketingowych, oszczędzając czas i zasoby.

Przy właściwym wykorzystaniu, marketing automation może przyczynić się do osiągnięcia celów biznesowych firmy, poprawy obsługi klienta i optymalizacji procesów marketingowych.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego wdrożenia marketing automation jest dobranie odpowiednich narzędzi, zrozumienie potrzeb i celów firmy, a także ciągłe monitorowanie i optymalizacja wyników.

FAQ

Jak działa marketing automation?

Marketing automation, to technologia wspierająca firmy w efektywniejszym zarządzaniu kampaniami marketingowymi i zwiększaniu ich efektywności, poprzez automatyzację powtarzalnych zadań. Oto jak to działa:

 1. Zbieranie danych o potencjalnych klientach: Systemy do automatyzacji marketingu zbierają dane o użytkownikach z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, media społecznościowe, e-maile i inne kanały online. Informacje te mogą obejmować dane demograficzne, zachowania, preferencje oraz historię interakcji.
 2. Segmentacja i targetowanie: Na podstawie zebranych danych, potencjalni klienci są segmentowani, czyli podzieleni na mniejsze, bardziej sprecyzowane grupy o podobnych potrzebach lub cechach. Dzięki temu, firmy mogą lepiej dostosować swoje komunikaty marketingowe do konkretnych grup.
 3. Personalizacja komunikacji: Automatyzacja marketingu umożliwia tworzenie spersonalizowanych wiadomości opartych na danych klienta. Obejmuje to e-maile, treści na stronach internetowych, oferty i reklamy, co zwiększa szanse na zainteresowanie ofertą.
 4. Automatyczne prowadzenie kampanii: Systemy te pozwalają na automatyczne uruchamianie kampanii marketingowych na wielu kanałach jednocześnie, takich jak e-mail, media społecznościowe, SMS, itp., zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami i harmonogramem.
 5. Analiza i optymalizacja: Marketing automation oferuje również narzędzia do śledzenia efektywności kampanii i zachowań odbiorców. Firmy mogą analizować, które strategie działają najlepiej, i na bieżąco dostosowywać swoje podejście, aby poprawić wyniki.

Dlaczego przedsiębiorstwa korzystają z marketing automation?

Przedsiębiorstwa korzystają z marketing automation z wielu ważnych powodów, które pomagają im być bardziej efektywnymi, zwiększać sprzedaż oraz poprawiać relacje z klientami. Główne przyczyny, dla których firmy decydują się na wdrożenie strategii marketing automation to:

 1. Zwiększenie efektywności: Automatyzacja powtarzalnych zadań marketingowych pozwala zespołom marketingowym zaoszczędzić czas i skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy.
 2. Personalizacja komunikacji: Marketing automation umożliwia tworzenie spersonalizowanych kampanii dla różnych segmentów odbiorców, co zwiększa ich skuteczność. Dzięki gromadzeniu danych o klientach, firmy mogą lepiej dostosować swoje przekazy do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników.
 3. Poprawa jakości leadów: Marketing automation pomaga w kwalifikowaniu leadów (potencjalnych klientów), co umożliwia skupienie wysiłków sprzedażowych na najbardziej obiecujących kontaktach i zwiększa szanse na zamknięcie transakcji.
 4. Zwiększenie ROI kampanii marketingowych: Dzięki możliwości dokładnego mierzenia wyników kampanii, firmy mogą szybko identyfikować, co działa a co nie, i optymalizować swoje działania w czasie rzeczywistym, zwiększając zwrot z inwestycji.
 5. Zarządzanie wielokanałową komunikacją: System marketing automation ułatwia zarządzanie kampaniami marketingowymi prowadzonych na różnych platformach (e-mail, media społecznościowe, strony internetowe, itp.) zapewniając spójność komunikatów i lepsze doświadczenia dla klientów.
 6. Zwiększenie retencji klientów: System marketing automation pozwala na automatyzację komunikacji z istniejącymi klientami, np. przez wysyłanie spersonalizowanych ofert, przypomnień, czy informacji o nowościach, co pomaga w budowaniu lojalności i zwiększeniu wartości życiowej klienta (CLV).
 7. Dostęp do zaawansowanej analityki: Systemy te oferują zaawansowane narzędzia analityczne, które pozwalają na głębokie zrozumienie zachowań klientów, efektywności poszczególnych kanałów i optymalizację strategii marketingowych.

W skrócie, dzięki marketing automation przedsiębiorstwa otrzymują narzędzia potrzebne do bardziej efektywnego i skutecznego dotarcia do klientów, personalizacji komunikacji, optymalizacji działań marketingowych, a w konsekwencji – zwiększenia sprzedaży i budowania trwałych relacji z klientami.

Jakie są funkcje automatyzacji?

Automatyzacja ma na celu zwiększenie efektywności kampanii marketingowych poprzez matematyczne procesy zachodzące w trybie natychmiastowym, co umożliwia obsługę kampanii prowadzonych na dużą skalę i wykorzystanie potencjału nawet najmniejszych.

Jakie narzędzia są najpopularniejsze w marketing automation?

Najpopularniejsze narzędzia do marketing automation to Brand24, GetResponse, HubSpot i SALESmanago. Wybór narzędzia powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy.