11 sprytnych pomysłów na pozyskiwanie leadów, aby zwiększyć sprzedaż

Katarzyna Dereń Katarzyna Dereń
June 23, 2023 ・ 10 min read

Pozyskiwanie leadów jest siłą napędową każdej firmy. W dzisiejszej erze cyfrowej możliwości przyciągania i konwertowania potencjalnych klientów są niemal nieograniczone. Firmy mogą wykorzystywać wiele skutecznych strategii do generowania leadów i powiększania bazy klientów, od content marketingu i działań w mediach społecznościowych po webinary i chatboty.

W artykule omówię niektóre z najbardziej innowacyjnych i sprawdzonych pomysłów na generowanie leadów, które pomogą Ci dotrzeć do docelowych odbiorców, zbudować świadomość marki i zwiększyć sprzedaż.

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy chcesz przenieść generowanie leadów na wyższy poziom, czytaj dalej, aby odkryć najskuteczniejsze taktyki zwiększania zysków.

11 pomysłów na generowanie leadów B2B:

Social listening

Social listening polega na monitorowaniu i analizowaniu rozmów online i wzmianek na temat Twojej marki, konkurencji i branży w mediach społecznościowych i na innych platformach internetowych.

Czy social listening może pomóc w znalezieniu klientów? Oczywiście! Wystarczy użyć odpowiednich filtrów, znajdując wzmianki i odpowiadając na nie.

Brand24 to narzędzie social listening, które ułatwia pozyskiwanie klientów.

Oto jak narzędzia do social listening mogą wspierać proces pozyskiwania leadów:

 1. Monitoruj słowa kluczowe i hashtagi związane z Twoją branżą, produktami i usługami, aby śledzić istotne rozmowy i wzmianki.
 2. Wykorzystaj dane zebrane przez narzędzie do identyfikacji potencjalnych klientów i możliwości. Szukaj wzmianek o swoich produktach i usługach oraz rozmów związanych z Twoją branżą lub niszą.
 3. Angażuj odbiorców, odpowiadając na wzmianki w social media i komentarze, udzielając odpowiedzi na pytania i dostarczając cennych informacji.
 4. Angażując się w rozmowy online z potencjalnymi klientami, budujesz relacje i potwierdzasz swoją pozycję jako kompetentnego i pomocnego zasobu.
 5. Skorzystaj z danych analitycznych i raportów, aby obserwować postępy i mierzyć sukces swoich działań marketingowych.
 6. Po nawiązaniu kontaktu z potencjalnymi klientami w social mediach, skontaktuj się z nimi, aby kontynuować budowanie relacji i pozyskiwanie potencjalnych klientów.

Korzystając z narzędzi do social listening, takich jak Brand24, dział sprzedaży i marketingu może łatwo identyfikować i angażować odbiorców w kanałach internetowych, budować relacje i tym sposobem stwarzać sobie idealne fundamenty pozyskiwania klientów dla swojej firmy.

Przykład lead generation metodą social listening

Lead magnet

Lead magnets to oferty wartościowych treści lub zasobów, które firmy dostarczają potencjalnym klientom w zamian za ich dane kontaktowe, takie jak adres e-mail.

Mogą one pomóc w generowaniu leadów w branży B2B poprzez:

 • Dostarczanie wartościowych informacji: Lead magnets w postaci ebooków, whitepapers i webinarów edukują odbiorców i pozycjonują firmę jako lidera w swojej branży.
 • Pozyskiwanie leadów: “Magnesy na leady” pozwalają firmom przechwytywać dane kontaktowe, które można wykorzystać do dalszych działań i pielęgnacji.
 • Kwalifikowanie potencjalnych klientów: Lead magnets mogą być dostosowane do konkretnych etapów lejka sprzedażowego i pomóc zespołowi sprzedaży w określeniu najbardziej zainteresowanych i wykwalifikowanych leadów.

Podsumowując, lead magnets są skutecznym sposobem dla firm B2B na generowanie leadów sprzedażowych, budowanie zaufania i edukowanie klientów.

Oferując treści o wysokiej wartości, firmy mogą pozyskiwać klientów, kwalifikować ich i przesuwać w dół lejka sprzedażowego.

Które lead magnets są najskuteczniejsze?

Zależy to od grupy docelowej, branży i celów biznesowych, ale niektóre z najbardziej popularnych i skutecznych magnesów obejmują:

 • E-booki, które dostarczają szczegółowych informacji na określony temat,
 • Checklisty, szablony lub przewodniki, pełne praktycznych informacji,
 • Bezpłatne testy narzędzi, wersje demo lub “próbki” produktów lub usług,
 • Dostęp do ekskluzywnych treści lub zasobów tylko dla członków,
 • Webinaria, kursy online lub tutoriale wideo, które zapewniają treści edukacyjne i rozrywkowe,
 • Ankiety lub quizy dostarczające spersonalizowane rekomendacje lub insighty konsumenckie.

Treści zoptymalizowane pod SEO

Dział marketingu i sprzedaży mogą także pozyskać leady za pomocą treści, takich jak artykuły lub landing page’e, używając słów kluczowych i tematów istotnych dla ich grupy docelowej oraz optymalizując swoje treści pod kątem wyszukiwarek. Content marketing to powszechna i skuteczna metoda.

Oto, jak można przyciągać nowych odbiorców za pomocą treści zoptymalizowanych pod kątem SEO:

 • Zidentyfikuj słowa kluczowe i tematy istotne dla konkretnych odbiorców i branży. Te słowa kluczowe powinny być zawarte w treści, aby była ona łatwiejsza do znalezienia przez wyszukiwarki i odbiorców.
 • Twórz wysokiej jakości, bogate w informacje i angażujące artykuły lub landing page’e, które odpowiadają na potrzeby Twoich odbiorców.
 • Zoptymalizuj swoje treści pod kątem wyszukiwarek, dołączając odpowiednie słowa kluczowe, meta opisy i zadbaj o inne elementy SEO, które pomogą poprawić ranking treści w wyszukiwarkach.
 • Zaoferuj coś wartościowego i przyciągającego uwagę, np. bezpłatne wersje próbne narzędzia, czy e-booki w zamian za informacje kontaktowe w celu zbudowania listy e-mailowej i bazy danych kontaktów.
 • Promuj swoje treści za pośrednictwem witryny internetowej, mediów społecznościowych, e-mail marketingu i innych kanałów, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
 • Korzystaj z narzędzi analitycznych, aby śledzić wydajność treści zoptymalizowanych pod kątem SEO i mierzyć sukces działań związanych z pozyskiwaniem klientów.

Tworząc treści zoptymalizowane pod kątem SEO i skutecznie je promując, specjaliści z działu sprzedaży mogą dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej i generować nowe leady dla swojej firmy.

Przykład optymalizacji blog posta

Regularne newslettery

Newslettery mogą skutecznie przyciągać leady sprzedażowe dla Twojej firmy poprzez dostarczanie wartościowych treści i promowanie oferty wśród docelowych odbiorców.

Oto, w jaki sposób wykorzystywać newslettery do generowania leadów sprzedażowych:

 • Zbuduj listę e-mailową, oferując potencjalnym klientom magnesy, takie jak e-booki, w zamian za dane kontaktowe. Możesz także dodać formularze rejestracji do swojej witryny lub stron w mediach społecznościowych, aby zachęcić subskrybentów.
 • Twórz atrakcyjne, pouczające i angażujące treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorców.
 • Dołącz do newslettera CTA (call to action). Może to być zaproszenie do zapoznania się z produktami lub usługami, aby zachęcić do zaangażowania i generowania potencjalnych klientów.
 • Segmentuj swoich odbiorców na podstawie ich zainteresowań i preferencji, aby mieć pewność, że Twoje newslettery są odpowiednie i spersonalizowane.
 • Wysyłaj newslettery regularnie, np. co miesiąc lub co dwa, aby utrzymać zaangażowanie i zainteresowanie subskrybentów.

Podsumowując, regularne wysyłanie newsletterów może być bardzo korzystną strategią. Mogą nie tylko napędzać ruch w witrynie i generować leady sprzedażowe, ale też zachęcać je do konwersji oraz zapewniać możliwość śledzenia i mierzenia sukcesu.

przykład newslettera wysłanego przez Ahrefs do generowania leadów

Bezpłatny trial

Oferowanie bezpłatnych wersji próbnych narzędzia może znacznie zwiększyć generowanie leadów w B2B, zapewniając potencjalnym klientom wolny od ryzyka i wygodny sposób wypróbowania produktu lub usługi. Może to generować wysokiej jakości leady.

Oferowanie darmowych wersji próbnych może być korzystne dla klientów na kilka sposobów:

 • Bez ryzyka: Klienci mogą wypróbować produkt lub usługę bez żadnych zobowiązań finansowych, co pozwala im ocenić ich wartość przed dokonaniem zakupu.
 • Wygoda: Bezpłatny okres próbny pozwala klientom wypróbować produkt lub usługę w zaciszu własnego domu lub biura.
 • Brak presji: Klienci nie są pod presją dokonania zakupu, ponieważ bezpłatny okres próbny można przerwać w dowolnym momencie.
 • Doświadczenie: Bezpłatna wersja próbna pozwala klientom doświadczyć produktu lub usługi w rzeczywistych warunkach, zapewniając im lepsze zrozumienie jego funkcji i korzyści.
 • Zaufanie: Dzięki opcji darmowych triali klienci mogą mieć większe zaufanie do swojej decyzji, co prowadzi do zwiększenia satysfakcji i lojalności.

Oferowanie bezpłatnej wersji próbnej to świetna strategia pozyskiwania leadów sprzedażowych. Pozwala klientom ocenić wartość produktu lub usługi bez żadnych zobowiązań finansowych, co czyni ją korzystną opcją dla obu stron.

przykład formularza rejestracyjnego zachęcającego do założenia darmowego triala

Kurs online

Tworzenie kursów online to kolejny skuteczny sposób generowania leadów sprzedażowych.

Poprzez pozycjonowanie specjalistów ds. sprzedaży i marketingu jako ekspertów w swojej dziedzinie, kurs online może pomóc przyciągnąć nowych odbiorców i w efekcie skutkować w pozyskiwanie leadów sprzedażowych.

Oto, w jakie sposób kurs online może pomóc zwiększyć zainteresowanie danym produktem lub usługą:

 • Pozycjonowanie firmy jako eksperta: Tworząc kurs online, firma może zademonstrować swoją wiedzę i przywództwo w danej dziedzinie, pomagając budować zaufanie i wiarygodność wśród odbiorców.
 • Dostarczanie cennych informacji: Kurs online może edukować w zakresie produktu lub usługi, pomagając klientom lepiej zrozumieć korzyści i funkcje oraz dlaczego może być dla nich odpowiedni.
 • Budowanie świadomości marki: Tworząc kurs online zwiększasz szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców.
 • Budowanie zaangażowania: Zachęcając do uczestnictwa i interakcji w kursie online, firma może budować zaangażowanie odbiorców i nawiązywać z nimi relacje.
 • Zbieranie informacji: Dzięki kursowi online firma może zbierać informacje o potencjalnych klientach, w tym o ich zainteresowaniach, potrzebach i preferencjach, co pozwala zespołowi sprzedaży dostosować swoje podejście i pielęgnować kontakty z klientami.
Przykład kursu online realizowanego przez Brand24 w temacie monitoringu mediów
Przykład kursu online realizowanego przez Brand24 w temacie monitoringu mediów

Case studies

Casie studies są jedną z najlepszych i popularnych strategii generowania leadów sprzedażowych. Pomagają potencjalnym klientom dostrzec wartość produktu i zbudować zaufanie.

Tworzenie i promowanie case studies może pomóc zespołowi sprzedaży w procesie lead generation, ponieważ:

 • pokazują rzeczywiste przykłady tego, w jaki sposób produkt lub usługa przyniosły korzyści innym klientom.
 • prezentują wartości produktu lub usługi i pomagają wykazać, dlaczego warto w nie inwestować.
 • przedstawiają rzeczywiste przykłady tego, jak produkt poradził sobie z typowymi wyzwaniami, pokazuje, dlaczego produkt jest właściwym wyborem dla konkretnych potrzeb klienta.
 • mogą pomóc wyróżnić swój produkt na tle konkurencji, prezentując unikalne korzyści i historie sukcesu.
Przykład case studies realizowanego przez Brand24

Social media marketing

Nie da się zaprzeczyć, że media społecznościowe są skutecznym źródłem lead generation. Tworząc silną obecność w social media i realizując skuteczne strategie marketingowe, zespół sprzedaży może przyciągać, pielęgnować i przekształcać zainteresowanych odbiorców w płacących i zadowolonych klientów.

Pozyskiwanie leadów sprzedażowych poprzez social media może przybierać różne formy i najczęściej i najbardziej skuteczne taktyki to:

 • tworzenie i udostępnianie wartościowych i angażujących treści, które odpowiadają na potrzeby i wyzwania odbiorców.
 • współprace z influencerami w swojej branży by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Influencer marketing może pomóc w generowaniu leadów poprzez zwiększenie świadomości marki i zaufania.
 • angażowanie obserwujących odpowiadając na ich komentarze i wiadomości.
 • płatne opcje reklamowe, takie jak sponsorowane posty lub promowane treści.
 • regularne monitorowanie i śledzienie wskaźników mediów społecznościowych, aby dostosować swoją strategię i zoptymalizować wyniki.

Monitoring social media to świetna metoda na znalezienie nowych klientów. Dzięki niej możesz dowiedzieć się, kto może być zainteresowany zakupem. Wypróbuj monitoring social media za darmo przez 14 dni!

przykład wzmianek w social media widocznych w monitoringu mediów

Doskonal proces lead generation w swojej firmie. Wypróbuj monitoring mediów za darmo!

Webinaria

Jak jeszcze można pozyskiwać leady sprzedażowe? Dobrym rozwiązaniem są webinary. Organizowanie webinarów może pomóc przyciągnąć leady sprzedażowe poprzez dostarczanie wartościowych treści i angażowanie odbiorców.

Jak webinary usprawniają generowanie leadów sprzedażowych? Oto kilka przykładów:

 • Webinary stanowią platformę do edukowania odbiorców na temat oferowanego produktu lub usługi.
 • Prowadzenie webinarów pozwala ekspertom zademonstrować swoją wiedzę i ugruntować swoją pozycję jako liderów w swojej branży.
 • Webinary pozwalają na bezpośredni kontakt z odbiorcami i odpowiadanie na wszelkie ich pytania i wątpliwości.
 • Uczestnicy, którzy zarejestrują się na webinar, mogą przekazać swoje dane, które można następnie wykorzystać do dalszego kontaktu i pozyskania nowych klientów.
 • Organizowanie webinarów może pomóc firmom w budowaniu relacji z odbiorcami, ponieważ mogą oni kontaktować się z uczestnikami po zakończeniu wydarzenia.
 • Webinary mogą być nagrywane i wykorzystywane w przyszłości, pomagając dotrzeć do szerszego grona odbiorców i generować jeszcze więcej i jeszcze bardziej gorące leady sprzedażowe.
Przykład webinarium realizowanych przez Brand24

Targi branżowe

Jakie inne sposoby pozyskiwania leadów warto wziąć pod uwagę? Wyjątkową okazją do pozyskania potencjalnego klienta w branży b2b są targi i konferencje.

Tego typu wydarzenia gromadzą szerokie grono uczestników zainteresowanych produktami i usługami oferowanymi przez branżę, co czyni je doskonałym miejscem, w którym można pozyskać wartościowe leady.

Targi i konferencje mogą pomóc w generowaniu leadów B2B na kilka sposobów:

 • Możliwości nawiązywania kontaktów: Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych umożliwia nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami, ekspertami branżowymi i partnerami.
 • Generowanie leadów: Rozstawiając stoisko, rozdając materiały promocyjne i przeprowadzając prezentacje, możesz generować leady i budować relacje.
 • Leadership: Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych i wypowiadanie się na istotne tematy może pomóc w pozycjonowaniu jako liderów i ekspertów w danej dziedzinie.
 • Prezentacje produktów: Targi branżowe to świetna okazja na demonstrowanie swoich produktów i usług, co może wzbudzić zainteresowanie i ułatwi pozyskanie kontaktów biznesowych.

Program poleceń

Dobrym sposobem ułatwiającym pozyskanie leadów sprzedażowych b2b są też programy poleceń lub inaczej znane jako programy partnerskie. Najogólniej mówiąc ta metoda polega na zachęcaniu obecnych klientów do polecania nowych klientów firmie.

Można to zrobić, oferując nagrody dla polecającego klienta za każdego nowego leada, którego przyprowadzi. Mogą to być rabaty, premie pieniężne lub specjalne korzyści.

Oto, w jaki sposób programy poleceń mogą usprawnić strategię generowania leadów:

 • Zachęcanie obecnych klientów do polecania nowych potencjalnych klientów,
 • Oferowanie zachęt dla klientów za każde skuteczne polecenie,
 • Ułatwianie klientom polecania poprzez udostępnianie linków polecających lub formularzy poleceń,
 • Budowanie silnych relacji z klientami, aby czuli się zmotywowani do polecania firmy innym,
 • Włączenie śledzenia rekomendacji i raportowania do strategii marketingowej firmy w celu monitorowania sukcesu programu rekomendacji,
 • Regularne komunikowanie się z klientami na temat programu poleceń i aktualizacji zachęt lub nagród.

Wypróbuj monitoring mediów za darmo przez 14 dni. Docieraj do publiczności, która może być zainteresowana Twoim produktem!

Podsumowanie

Lead generation jest kluczowym elementem każdej udanej strategii biznesowej i istnieje niezliczona ilość innowacyjnych pomysłów do zbadania. Monitoring mediów i dedykowane narzędzia do tego mogą być cenne dla firm, które chcą pozyskiwać leady marketingowe w dzisiejszym szybkim, cyfrowym świecie.

Monitorując i analizując konwersacje online, firmy mogą uzyskać cenny wgląd w potrzeby, zainteresowania i bolączki swoich docelowych odbiorców, co może wpłynąć na ich strategię działania i pomóc im dotrzeć do właściwych osób we właściwym czasie.

Ponadto, odpowiadając na wzmianki internetowe i angażując się w kontakt z odbiorcami, marki mogą tworzyć długofalowe relacje, budować zaufanie co w dalszym etapie może mieć znaczący wpływ w kwestii decyzji zakupowej klientów.