Monitoring konkurencji – co musisz wiedzieć o rywalach by stać się silną marką?

Dominika Szarf Dominika Szarf
March 26, 2019 ・ 8 min read

Skąd wiesz co będzie się sprzedawać w danym sezonie i w jaki sposób planujesz swój biznes? Jeśli zależy Ci na zaplanowaniu przemyślanej taktyki, która pozwoli uniknąć  rozczarowań, warto bazować na twardych danych. Monitoring konkurencji jest w tym przypadku niezastąpiony. 

W planowaniu liczą się konkrety – określone założenia, liczbowa analiza, przewidywanie trendów i rozpracowywanie ruchów konkurencji.

Brzmi trochę jak gra w szachy, ale tak naprawdę monitoring konkurencji oraz analiza jej działań potrzebna jest dla Twojego biznesu tak samo jak strategia gry dla szachisty.

Co więc śledzić i jak, by działać skuteczniej? 

Poniżej o tym, jak monitoring konkurencji wygląda w praktyce!

Po kolei:

Co musisz wiedzieć o swojej konkurencji?

Jesteś jednym z liderów rynku i konkurujesz z firmą A, B, C i D. Wiesz kim są Twoi biznesowi rywale i myślisz, że taka wiedza jest wystarczająca. Niestety… . Znajomość imienia i nazwiska Twojego sąsiada nie daje Ci prawdziwej wiedzy o osobie, a w rzeczywistości musisz się skupić właśnie na tym:

 • głębszym poznaniu tego, jakie są założenia Twojej konkurencji,
 • jakie działania podejmują rywale,
 • jak reagują w różnych sytuacjach, itd.

Monitorowanie konkurencji polega na zdobyciu takiej wiedzy, dzięki której nie dasz się zaskoczyć i wzmocnisz swoją pozycję na rynku.

Z jednej strony chyba sam przyznasz, że nic tak nie rozwija Twojego biznesu jak uciekanie przed rosnącą konkurencją (oczywiście, jako lider biegniesz w przód) i jednocześnie, nic nie utrudnia Ci życia tak, jak rosnąca konkurencja. Cóż, właśnie dlatego powinno Ci zależeć na tym, by poznać ją jak najlepiej.

Co zrobić najpierw?

Przede wszystkim określ, jakie są twoje cele biznesowe i komunikacyjne, a później używając podobnej perspektywy postaraj się zdefiniować, co oferuje i dokąd zmierza Twoja konkurencja.

Pamiętaj, by analiza każdej konkretnej wytycznej była dwustronna:

 1. Porównuj jak to, czy tamto robi konkurencja i jak dzieje się w Twojej firmie.
 2. Jakie są Twoje mocne strony, a w czym prym wiedzie firma A?
 3. Do jakich okoliczności lepiej przygotowana jest firma B i jak z kryzysami radzi sobie (lub nie radzi) firma C?

Ucz się zarówno na przykładach dobrych praktyk, jak również na słabych stronach lub wpadkach Twoich rywali. Czerp inspiracje i wyciągaj wnioski.

4 główne zasady monitoringu konkurencji

Na jakie pytania odnośnie konkurencji warto znać odpowiedź? Podstawa – kim są Twoi rywale?

W każdym z poniższych punktów pierwotnym założeniem jest to, że wiesz kim jest twoja konkurencja –  znasz nazwy firm operujących w podobnym zakresie, segmencie czy regionie.

Określ, jaki kawałek tortu należy do Ciebie!

http://gph.is/1FcmyUI

Jesteś małym, acz solidnym żuczkiem, średnią, dynamicznie prosperująca firmą, czy może ogromną korporacją? Jaki jest Twój wpływ na kształtowanie rynku i udział w nim? Jakie pozycje zajmuje Twoja konkurencja? Ile kawałków marketingowego tortu należy do niej? Czy nie walczysz z wiatrakami?

Prócz określenia Twojego udziału w rynku w porównaniu do konkurencji, zastanów się jakie są Twoje cele biznesowe i ile procent tego tortu chcesz mieć w przyszłości – tj. jaki udział w rynku chcesz osiągnąć na przestrzeni roku, pięciu i dziesięciu lat?

Mając tę podstawową wiedzę, dotyczącą tego, kto tak naprawdę jest Twoją konkurencją, możesz przejść do docelowej analizy, skupiając się na 4 poniższych zasadach – obserwować, wiedzieć, przewidywać i reagować.

1. Obserwowanie

 • Kto jest Twoją realną konkurencją? – Skup się na porównaniu ofert, wielkości i charakterystyce grup docelowych – określeniu Twojej własnej publiczności i targetu konkurencji. 
  Zbadaj, czy jest to ten sam profil klientów, czy demograficznie lub psychograficznie kierujecie komunikacje do tych samych osób, czy może Waszym targetem są zupełnie dwa różne światy?
 • Jakie elementy i kanały komunikacji są dla Ciebie istotne? – Jakie są kanały komunikacyjne stosowane w Twojej branży? Jak to wygląda na Twoim biznesowym podwórku i jak przedstawia się to u Twojej konkurencji? Co działa i co nie działa? A może potencjał jakiegoś kanału komunikacji nie jest jeszcze odkryty?

2. Wiedza

 • Jakie są twarde dane dotyczące Twojej konkurencji? – oferta, grupa docelowa, kanały komunikacji, obecność w internecie – SEO/SEM/komunikacja w kanałach social media itp.
 • W czym specjalizuje się Twoja konkurencja? – jaki jest jej USP (unique selling proposition – unikatowa propozycja sprzedaży), co ją wyróżnia od innych firm?
 • Jakie są jej mocne i słabe strony? Czym się różnicie?
 • Jakie produkty i usługi oferuje? Co Ty oferujesz?
 • Jakie relacje Twoja konkurencja wypracowała sobie z klientami? – Czy obsługa klienta jest mocną stroną konkurencji, czy może jesteś lepszy w tym wymiarze? Co możesz usprawnić?
 • Kto odpowiada za sukcesy i porażki Twojej konkurencji? – Kim są ludzie będący siłą napędową konkurencji?
 • Jakie są obecne trendy i liderzy opinii w Twojej branży? – Jaki masz wpływ na kształtowanie rynku i jak możesz manipulować zmiany w nim zachodzące? Jak wpływowy jesteś i jaki wpływ ma Twoja konkurencja?

3. Przewidywanie

 • Jaki potencjał ma Twoja konkurencja w perspektywie krótko i długoterminowej? Jak to wygląda u Ciebie?
 • Jakie są cele Twoje i Twojej konkurencji? –  Zbadaj co robi konkurencja i gdzie może zmierzać w przyszłości i sam również odpowiedz sobie na pytanie: Jakie są moje cele i w jaki sposób chcę rozwijać swój biznes?
 • Jak Twoja konkurencja radzi sobie w regularnych warunkach rynkowych, fazach wzrostu i momentach kryzysu? – Jest elastyczna, czy może twardo trzyma się wcześniej założonego planu. Jak Ty działasz w momencie zmian rynkowych? Czy rynek na którym operujesz jest konserwatywny, czy raczej dynamiczny? Jakie jest Twoje podejście?
 • Czy Twoja konkurencja wpływa na kreowanie trendów rynkowych? – W jaki sposób? Jakie trendy rządzą obecnie na Twoim rynku i jak się wobec nich ustosunkowujesz?

4. Reagowanie

 • Jak konkurencja zareaguje na przyszłe zmiany zachodzące na rynku, a jak odnosi się do obecnych trendów – w skrócie jaki jest jej następny krótko lub długoterminowy ruch?
 • Jaki jest Twój następny ruch w odniesieniu do obecnej sytuacji na rynku i wewnętrznego potencjału Twojego biznesu?
 • Co możesz zmienić w swoje własnej strategii biznesowej, by być jeszcze lepszym?
 • Jakie wnioski wyciągnąłeś? Nad czym warto pracować?
 • Jakie błędy popełniłeś w Twojej biznesowej karierze, a dokładniej – jakie wnioski wyciągnąłeś? Jakie wpadki popełniła Twoja konkurencja i jakie lekcje daje Ci analiza takich niezbyt miłych zdarzeń dziejących się na podwórku firm A, B, C i D?

Monitoring konkurencji w sieci – jak go przeprowadzić?

Jednym z czynników istotnych podczas przeprowadzania monitoringu konkurencji jest audyt SEO konkurencji, czyli analiza obecności rywali w wyszukiwarce Google i określanie siły konkurencji w internecie.

Audyt SEO konkurencji

Prowadząc biznes offline zależy Ci zapewne na relatywnie wysokiej ilości klientów odwiedzających Twój sklep stacjonarny i dokonujących zakupu (konwersja).

W przypadku przestrzeni internetowej jest podobnie.

Każdy biznes online stara się być możliwie jak najbardziej widoczny w internecie – czy to wykorzystując triki związane z pozycjonowaniem, content marketingiem, adwordsami i innymi metodami.

Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google (tzw. TOP 10) jest bardzo pomocna, ponieważ jedynie 29% procent potencjalnych klientów zajrzy na drugą, czy trzecią stronę wyszukiwarki (71% internautów przegląda wyniki pojawiające się w TOP 10 wyszukiwarki Google).

Równanie jest więc proste:

wysoka pozycja w Google = większa szansa na konwersję

Analiza konkurencji pod kątem działań SEO da Ci wiedzę na temat poziomu optymalizacji stron konkurencji. Słowa kluczowe, struktura domen, linkowanie – to tylko jedne z wielu elementów wpływających na poprawę widoczności w wyszukiwarce Google’a.

Jest to temat tak obszerny i ważny, że warto byłoby mu poświęcić całkiem odrębny artykuł. W tym jednak chciałabym się skupić na innej, równie istotnej kwestii jeśli mówimy o monitoringu konkurencji. ⬇

Obserwacja rywali w internecie

O ile audyt SEO konkurencji jest istotny, nie możesz zapomnieć o obserwowaniu reakcji klientów na poczynania w internecie firmy A, B, C czy D.

Jak szybko dotrzeć do treści publikowanych w sieci przez konkurencję, analizować je i badać jej interakcję z klientami? Z pomocą przychodzą narzędzia do analizy konkurencji (competitor analysis tools), takie jak Brand24.

Dzięki niemu w szybki sposób przefiltrujesz treści powiązane kontekstowo z Twoją konkurencją:

 • Sprawdzisz, w których kanałach pojawia się o niej najwięcej wątków. 
 • Będziesz mógł przyjrzeć się komentarzom generowanym zarówno przez Twoich rywali, jak i ich grupę docelową, analizując w ten sposób poziom relacji konkurencyjnych marek z konsumentami.
 • Zbadasz, z czego ich klienci są zadowoleni, a na co się skarżą i sam będziesz mógł uniknąć pewnych wpadek w przyszłości.
 • Ocenisz, jaka jest responsywność Twojej konkurencji – czy reagują szybko i adekwatnie na treści generowane przez Internautów, czy może jest to ich pięta achillesowa i potencjalnie Twoje pole do popisu?

Innymi narzędziami do monitoringu i analizy konkurencji w sieci są:

 • SimilarWeb,
 • SEMrush,
 • Siteliner,
 • Rank Signal.

Monitoring konkurencji i analiza działań rywali 

Jak rozpocząć monitoring konkurencji za pomocą odpowiednich do tego narzędzi? Przyjrzyjmy się bliżej jak to działa w przypadku Brand24.

Pierwszym krokiem jest założenie projektu na wskazaną frazę – np. nazwę Twojej konkurencji. System zbierze do jednego miejsca wszystkie publiczne informacje pojawiające się w sieci na ten temat.

Z jednego miejsca masz wgląd do wszystkich zebranych wyników. Oprócz nich, system prezentuje też najważniejsze dane, pomogą Ci ocenić skuteczność działań Twoich rywali, w tym m.in.:

 • Sentyment wypowiedzi – jakie nacechowanie mają wypowiedzi internautów (pozytywne, negatywne, neutralne).
 • Źródło wzmianek – sprawdzisz, w jakich kanałach pojawia się najwięcej wyników. 
 • Wykres natężenia dyskusji – wskazuje liczbę wzmianek, zasięg w social media, rodzaj interakcji.
Monitoring konkurencji - dynami wzmianek na wykresie natężenia dyskusji w Brand24

Badaj, co konsumenci mówią o firmie A, B, C i D i jak na to reagują Twoi rywale. Sprawdzaj, gdzie pojawiają się komentarze i potencjalne pola komunikacyjne, które sam możesz efektywniej wykorzystywać – WYPRÓBUJ DARMOWE KONTO TESTOWE W BRAND24

Szczegółowa analiza konkurencji

W przypadku monitoringu konkurencji, oprócz samej obserwacji wzmianek na temat Twoich rywali, ważna jest także analiza ich działań, która pozwala poznać mocne i słabe strony konkurentów. Wśród dostępnych danych znajdziesz m.in. informacje o: 

 • Najpopularniejszych wzmiankach – TOP 100 wyników o największym wskaźniku interakcji w social media – polubienia, komentarze, udostępnienia,
 • Najpopularniejszych publicznych profilach – internautach generujący największe zasięgi w social media,
 • Najpopularniejszych hashtagach – lista najczęściej stosowanych hashtagów we wpisach.

i wiele więcej.

Wszystkie te dane pozwolą Ci nie tylko bliżej poznać swoją konkurencję. Stanowią też świetne źródło wiedzy i inspiracji w kwestii własnej strategii biznesowej.

Przykład? Stosowanie najpopularniejszych hashtagów pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dzięki temu więcej osób może dowiedzieć się o Twojej marce.

Z kolei znajomość topowych profili to szansa na nawiązanie wartościowych relacji, a co za tym idzie – zyskanie lojalnego grona odbiorców i… być może nawet zaangażowaniem ich w przyszłości do kampanii marketingowej.

Możliwości zastosowań z monitoringu konkurencji jest naprawdę sporo. Mając pod ręką zebrane już dane, od Ciebie zależy jakie wnioski z nich wyciągniesz i podejmiesz działania, by rozwinąć swój biznes.

Podsumowanie

Żeby odnosić sukces trzeba nie tylko ciężko na niego pracować, ale też mieć oczy, uszy i umysł szeroko otwarte. Chcąc umocnić swoją pozycję, powinieneś zawsze pozostawać czujny na poczynania swojej konkurencji, zmiany rynkowe czy nadchodzące chwile grozy.

Dobre planowanie, znajomość rywali, monitoring internetu i szybkie reagowanie pozwoli Ci zawsze pozostawać o krok przed Twoimi rywalami.

Nie skupiaj się więc jedynie na wypełnianiu Twojego planu sprzedażowego, ale przede wszystkim myśl perspektywicznie i z precyzją szachisty przewiduj, co może się wydarzyć w następnej minucie.

Finalnie, monitoring konkurencji to szansa na uzyskanie większej i głębszej wiedzy o rynku oraz zdobyciu inspiracji pozwalających doskonalić własne kampanie i usprawniać funkcjonowanie Twojej firmy w długoletniej perspektywie.

 

Zainteresował Cię ten temat? Czytaj dalej: