Analiza marki krok po kroku – 12 kluczowych wskaźników

Katarzyna Dereń Katarzyna Dereń
August 30, 2023 ・ 9 min read

Chcesz dowiedzieć się, jak na rynku radzi sobie Twój biznes? Analiza marki może Ci w tym pomóc. Jakie wskaźniki warto mierzyć? Przeprowadzenie takiej analizy nie musi być trudne! I co najważniejsze – możesz wykonać ją sam! W artykule wyjaśnię, jakie metryki są niezbędne do przeprowadzenia audytu marki.

Spis treści:

Czym jest analiza marki?

Analityka marki obejmuje gromadzenie, analizowanie i interpretowanie danych dotyczących wydajności, postrzegania i pozycji rynkowej marki.

Głównym celem analityki marki jest wyodrębnienie praktycznych spostrzeżeń, które mogą napędzać strategiczne podejmowanie decyzji i poprawiać wyniki biznesowe. Wiąże się to z wykorzystaniem różnych narzędzi, technik i wskaźników.

Warto przeprowadzić audyt marki, jeśli chcesz dowiedzieć się:

 • Jak docelowi odbiorcy postrzegają Twoją markę;
 • Jak skuteczne są kampanie marketingowe;
 • Jakie są mocne i słabe strony marki;
 • Jak wypadasz na tle konkurencji.

Sprawdź Brand24 do analizy dowolnej marki!

Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Jak przeprowadzić analizę marki?

Przeprowadzenie analizy marki wymaga regularnego mierzenia najważniejszych wskaźników. Dzięki nim łatwiej określić wydajności marki, działań marketingowych i pozycjonowania na rynku.

Audyt marki jest procesem ciągłym, który wymaga regularnego monitorowania i dostosowywania.

Na potrzeby tego artykułu przeanalizowałam markę Adidas przy użyciu dwóch narzędzi analitycznych: Brand24, które monitoruje wzmianki online o marce, oraz Similarweb, które analizuje ruch na stronie internetowej.

Aby przeprowadzić zaawansowaną analizę marki, należy sprawdzić:

 1. Miesięczną liczbę odwiedzin strony internetowej
 2. Miesięczną liczbę wzmianek
 3. Dystrybucję kanałów marketingowych
 4. Zasięg w mediach społecznościowych i poza nimi
 5. Zaangażowanie
 6. Wskaźnik popularności
 7. Najważniejsze słowa kluczowe
 8. Sentyment
 9. Wynik reputacji
 10. Geografia
 11. Dane demograficzne
 12. Zainteresowania

Psst… Biorąc pod uwagę, że Adidas jest marką międzynarodową, swoją analizę oparłam o wyniki z globalnej wersji narzędzia Brand24. Dzęki temu uzyskałam szerszy obraz sytuacji, nie tylko z rynku polskiego.

01 Miesięczna liczba odwiedzin strony internetowej

Całkowita liczba odwiedzin witryny jest ważna, ponieważ pokazuje, ile osób interesuje się marką i odwiedza jej witrynę.

Patrząc na liczbę odwiedzin witryny, można zobaczyć, jak bardzo ludzie angażują się w markę i czy spędzają czas na stronie.

Liczba ta pomaga również zrozumieć, jak skuteczne działania marketingowe kierują ruch do witryny.

Porównując liczbę odwiedzin witryny z konkurencją, można zorientować się, jak marka radzi sobie na rynku.

Aby w pełni zrozumieć obecność marki w Internecie i sposób, w jaki zachowują się jej odbiorcy, należy spojrzeć na liczbę odwiedzin witryny wraz z innymi wskaźnikami.

Adidas.com miał imponujące 30,4 miliona odwiedzin w ostatnim miesiącu. Użytkownicy oglądają 4,82 strony na wizytę i spędzają na stronie około 3,10 minuty.

źródło: SimilarWeb

02 Miesięczna liczba wzmianek

Miesięczna liczba wzmianek pokazuje, jak często ludzie rozmawiają o marce online.

Informuje, jak widoczna i popularna jest marka. Wyższa liczba wzmianek sugeruje wyższy poziom widoczności marki. Pomaga również zidentyfikować wpływowe osoby, które mówią o Twojej marce.

Monitorowanie wzmianek ma kluczowe znaczenie w sytuacjach kryzysowych lub związanych z zarządzaniem reputacją. Monitorując wzmianki i hashtagi łatwo ocenisz skuteczność kampanii marketingowych i zmierzysz zaangażowanie swoich klientów.

W ciągu ostatnich 30 dni o marce Adidas wspomniano ponad 168 tys. razy. Instagram był głównym źródłem wzmianek.

źródło: Brand24

Wypróbuj Brand24 i monitoruj wzmianki o marce przez 14 dni za darmo!

03 Dystrybucja kanałów marketingowych

Dystrybucja kanałów marketingowych informuje o tym, w jaki sposób przekaz marketingowy marki dociera do ludzi.

Analizując kanały marketingowe, takie jak media społecznościowe, wiadomości e-mail i reklamy, można zidentyfikować źródła, które zapewniają największe zaangażowanie, potencjalnych klientów lub konwersje dla marki.

Co ważne, bazując na twardych danych badając kanały marketingowe konkurencji, uzyskujesz cenne informacje na temat rynku docelowego.

Analiza ta może ujawnić, gdzie konkurencja ma przewagę. Uzbrojony w te informacje, możesz efektywnie alokować budżety marketingowe.

W ubiegłym miesiącu większość odwiedzin na stronie adidas.com pochodziła bezpośrednio z tej witryny, co stanowiło 39% ruchu na komputerach stacjonarnych. Wyszukiwanie organiczne było drugim co do wielkości źródłem ruchu, stanowiąc 28% wizyt. Co ciekawe, najrzadziej wykorzystywanym kanałem był e-mail. Dane te wskazują, że Adidas ma silną świadomość marki i inwestuje w SEO.

04 Zasięg w mediach społecznościowych i poza nimi

Wskaźniki zasięgu wskazują poziom świadomości marki wśród odbiorców docelowych. Większy zasięg sugeruje, że więcej osób dowiaduje się o Twojej marce i jej ofercie. Pomaga to śledzić wzrost widoczności marki.

Zasięg w mediach społecznościowych mierzy liczbę osób, które miały styczność z treściami Twojej marki w social mediach.

Zasięg pozaspołecznościowy odnosi się zaś do zasięgu osiągniętego za pośrednictwem innych kanałów, takich jak tradycyjna reklama, e-mail marketing lub ruch na stronie internetowej.

Oba wskaźniki zapewniają wgląd w wielkość odbiorców marki i wskazują jak skuteczna jest strategia marki.

W ciągu ostatnich 30 dni Adidas dotarł do 245 milionów osób poprzez media społecznościowe i do 280 milionów osób za pośrednictwem innych kanałów, takich jak strony news’owe, fora i blogi.

źródło: Brand24

05 Zaangażowanie

Aby przeprowadzić solidny audyt marki, warto też monitorować zaangażowanie. Wskaźnik ten informuje, ile osób wchodzi w interakcję z Twoją marką. Zaangażowanie odzwierciedla ich zainteresowanie i związek z treściami, produktami lub usługami.

Niskie zaangażowanie może wskazywać na obszary wymagające poprawy. Analiza zaangażowania pozwala zobaczyć, które treści rezonują z odbiorcami i budują zaufanie. Pomaga również zrozumieć preferencje i zachowania odbiorców. Niskie zaangażowanie może wskazywać obszary wymagające poprawy.

Wskaźniki zaangażowania są przydatne w influencer marketingu i zarządzaniu relacjami z klientami. Pomagają ocenić skuteczność działań marketingowych oraz zmierzyć zwrot z inwestycji.

W ciągu ostatnich 30 dni Adidas otrzymał 18 tys. wzmianek poza social media, 150 tys. wzmianek w mediach społecznościowych, 838 tys. udostępnień i 15 mln polubień.

źródło: Brand24

06 Wskaźnik popularności

Presence Score, bo o nim mowa, to autorski wskaźnik Brand24, który mierzy obecność marki w Internecie na różnych kanałach. Pomaga ocenić ekspozycję marki na docelowych odbiorców.

Jest to ważny wskaźnik analizy marki, ponieważ zapewnia ogólną ocenę widoczności marki. Im wyższy Presence Score, tym lepiej.

Jak widać poniżej Presence Score marki Adidas jest dość wysoki.

źródło: Brand24

Wypróbuj Brand24 do analizy dowolnej marki!

07 Topowe słowa kluczowe

Najpopularniejsze słowa kluczowe pokazują, czego szukają docelowi odbiorcy, pomagając zrozumieć ich zainteresowania i preferencje.

Analiza topowych słów kluczowych konkurencji zapewnia możliwość ulepszenia własnej strategii słów kluczowych. Uwzględnienie ich w strategii content marketingu zwiększa szanse chociażby na zajęcie dobrej pozycji w wyszukiwarkach, kierując większy ruch do marki.

Ponadto monitoring popularnych słów kluczowych pozwala być na bieżąco z pojawiającymi się trendami, umożliwiając tworzenie odpowiednich treści.

Tutaj możesz zobaczyć słowa kluczowe związane z Adidas:

źródło: SimilarWeb

Powiązane słowa kluczowe możesz również sprawdzić za pomocą narzędzia Ahrefs:

źródło: Ahrefs

PRO TIP: Wyszukane w ten sposób hasła warto użyć podczas tworzenia projektu do monitorowania mediów i śledzić ich wydajność w Internecie.

08 Sentyment

Analiza sentymentu pokaże Ci z kolei, co ludzie myślą o Twojej marce, niezależnie od tego, czy są to opinie pozytywne, negatywne czy neutralne. Dzięki temu łatwo zmierzysz poziom zadowolenia klientów.

Wzmianki o marce są cennym źródłem informacji od klientów. Monitorowanie nastrojów pomaga zidentyfikować negatywne skoki nastrojów. Pomaga to chronić reputację biznesu w sytuacjach kryzysowych i dbać o pozytywny wizerunek marki.

Analiza sentymentu dla marki Adidas wykazała, że wydźwięk na jej temat jest pozytywny. W ciągu ostatnich 30 dni marka otrzymała 43 tys. pozytywnych wzmianek, głównie z Instagrama i Twittera.

źródło: Brand24

09 Reputation Score

Reputation Score to nic innego jak wskaźnik, który pomaga mierzyć reputację marki. Posiadanie solidnego wyniku reputacji jest kluczowe, ponieważ wskazuje, jak bardzo Twoje grupy docelowe ufają i wierzą w wiarygodność Twojej marki. Może to mieć pozytywny wpływ na ich decyzje zakupowe i lojalność wobec marki.

Silna reputacja marki odróżnia ją od konkurencji i pozwala na uzyskanie przewagi. Pomaga wyróżnić markę jako niezawodną, renomowaną i preferowaną przez konsumentów, tworząc przewagę konkurencyjną na rynku.

Jak widać, w ciągu ostatnich 30 dni wynik reputacji Adidas wzrósł z 46 do 49.

źródło: Brand24

Wypróbuj Brand24 do analizy dowolnej marki!

10 Dane geograficzne

Zrozumienie lokalizacji geograficznych, na które kierowana jest Twoja marka, pozwala dostosować działania marketingowe do konkretnych regionów.

Dzięki tej wiedzy łatwo opracujesz strategię marki, kampanie marketingowe, komunikaty i promocje, które są dostosowane do każdego regionu i rezonują z ich unikalnymi zainteresowaniami.

Główni odbiorcy marki Adidas pochodzą ze Stanów Zjednoczonych i stanowią 73% jej bazy klientów.

źródło: SimilarWeb

11 Dane demograficzne

Dane demograficzne odbiorców są jedną z najważniejszych części analizy marki. Zrozumienie profilu demograficznego klientów pomaga właścicielom marek dostosować strategie marketingowe, stworzyć tożsamość marki, a nawet zbudować nową strategię.

Analiza danych demograficznych odbiorców umożliwia segmentację bazy klientów i identyfikację różnych grup o różnych cechach i potrzebach.

Według danych dostarczonych przez Similarweb, większość odwiedzających adidas.com to mężczyźni (55,98%), podczas gdy 44,02% to kobiety. Największa grupa użytkowników komputerów stacjonarnych należy do przedziału wiekowego 25-34.

źródło: SimilarWeb

12 Zainteresowania

Rozumiejąc, jakie tematy, motywy lub rodzaje treści są interesujące dla odbiorców, możesz tworzyć produkty i usługi, które zaspokoją potrzeby klientów.

Poniżej znajduje się lista słów najczęściej wymienianych przez odbiorców marki Adidas w ciągu ostatnich 30 dni.

źródło: Brand24

Dlaczego analiza marki jest ważna?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę, czy dużą korporację, ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej swojej marce.

Nie chodzi tylko o posiadanie przyciągającego wzrok logo i sloganu. Na dzisiejszym szybko zmieniającym się i konkurencyjnym rynku kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób marka jest postrzegana i działa.

Oto kilka kluczowych powodów, dla których analiza marki jest tak ważna:

 • Zrozumienie percepcji klientów: Aby zatrzymać i przyciągać klientów, ważne jest, aby zrozumieć ich preferencje, potrzeby i oczekiwania. Możesz uzyskać ten wgląd poprzez badania rynku, ankiety i monitorowanie rozmów online. Dzięki tym informacjom dostosujesz przekaz marki, produktów i usług w celu stworzenia bardziej znaczącego i odpowiedniego doświadczenia klienta.
 • Ulepszanie strategii marki: Analiza marki zapewnia cenny wgląd w jej mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia. Dzięki zrozumieniu unikalnej propozycji wartości marki oraz tego, jak postrzegają ją klienci i konkurenci, można opracować skuteczniejszą strategię. Pomoże to dostosować markę do oczekiwań i pragnień docelowych odbiorców, wyróżniając się na zatłoczonym rynku.
 • Budowanie reputacji marki: Jeśli chcesz zapewnić swojej marce sukces, ważne jest, aby mieć dobrą reputację. Jednym ze sposobów na to jest monitorowanie tego, co ludzie o Tobie mówią i reagowanie. Sprawdzając opinie klientów, recenzje online i czy nastroje, możesz szybko wykryć wszelkie problemy i natychmiast je naprawić. Pomaga to budować zaufanie wśród klientów, co może prowadzić do większej liczby osób polecających Twoją markę i stających się lojalnymi fanami.
 • Zachowanie konkurencyjności: Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku monitoring konkurencji jest niezbędny. Analizując konkurenów, można ocenić ich przekaz, pozycjonowanie i udział w rynku. Uzbrojony w tę wiedzę, łatwo zidentyfikujesz obszary, w których możesz się wyróżnić i wprowadzić innowacje, i doprowadzić w ten sposób do uzyskania przewagi konkurencyjnej.
 • Analiza wydajności marki: Audyt marki to dobry sposób, by ocenić, czy Twój branding działa dobrze, sprawdzić lojalność klientów, wskaźniki finansowe oraz jak dobrze znana jest Twoja marka. Dzięki danym z audytu marki dowiesz się, co działa, a co mogłoby być lepsze i zmienić swoją strategię marketingową, jeśli zajdzie taka potrzeba. To sprytny sposób, aby być na bieżąco i podejmować świadome decyzje.

Użyj narzędzia AI do monitoringu mediów, aby przeanalizować dowolną markę!