Jak budować i wzmacniać świadomość marki? – 9 sprawdzonych taktyk

Dominika Szarf Dominika Szarf
July 7, 2023 ・ 12 min read

Czym jest świadomość marki? Najogólniej mówiąc to poziom jej rozpoznawalności wśród konsumentów. Silna znajomość marki ma wiele zalet. Zwiększona sprzedaż, lojalność klientów i wzmocniona pozycja konkurencyjna to jedne z nich. Prowadzisz firmę, a pożądane grono odbiorców do Ciebie nie dociera i pozostajesz niewidoczny dla nowych klientów? Dowiedzi się, na czym polega budowanie świadomości marki oraz jak zwiększyć świadomość marki!

Jedno jest pewne.

Im większa świadomość marki, tym łatwiej potencjalnym klientom dotrzeć do niej.

Sam termin jest elastyczny i często wychodzi poza standardowe ramy z jednego powodu:

Każda marka jest inna.

Konkurencja jest zacięta, a przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy.

Właśnie dlatego budowanie świadomości marki jest kluczowe dla każdego biznesu.

Wizerunek marki może być decydującym czynnikiem sprzedaży dla właściwej grupy docelowej.

Ten post z pewnością pomoże Ci w budowaniu świadomości marki, co ostatecznie zwiększy sprzedaż!

Krótkie podsumowanie:

Czym jest świadomość marki?

Świadomość marki (ang. brand awareness) to poziom rozpoznawalności marki wśród jej docelowych odbiorców. Poziomy te odpowiadają na pytanie – jak dobrze rynek docelowy zna Twoją markę?

Pomyśl o marce Coca-Cola. Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia? Święta? Rodzina? Mikołaj? Ciężarówka na Boże Narodzenie?

RedBull to z kolei adrenalina, sporty ekstremalne i dodawanie skrzydeł, zaś Nike kojarzy się z logo w kształcie łyżwy, sportem, ogromną determinacją, drużyną i setkami kilometrów do pokonania.

A gdzie w tym wszystkim sam produkt? Otóż to – mówimy o przeżyciach, odczuciach, wspomnieniach i wszystkich innych skojarzeniach powstałych w obrębie marki. Produkt sam w sobie jest elementem drugorzędnym. 

Świadomość marki jest jednym z głównych atutów, które marka może zbudować. Wysoki poziom rozpoznawalności może zwiększyć wartość produktu lub usługi i zapewnić firmie przewagę konkurencyjną.

Jest to również jeden z kluczowych elementów kapitału marki, który odnosi się do wartości, jaką konsument czerpie z określonego produktu lub usługi.

Firma o wysokiej wartości marki będzie miała lojalnych klientów, którzy będą skłonni zapłacić wyższą cenę za jej produkty lub usługi. Firma z niskim kapitałem marki może mieć trudności z konkurowaniem w swojej branży.

W niektórych przypadkach świadomość dotycząca marki staje się często tak głęboka, że jej nazwa jest nazwą dla całej kategorii produktów. Dla przykładu – dziecku zakładamy pampersy (Pampers), a informacje w sieci goglujemy (Google).

Brand24 to narzędzie do pomiaru świadomości marki online. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Jak budować świadomość marki i ją wzmacniać? – 9 metod

Strategia budowania świadomości marki (ang. brand awareness) ma na celu budowanie znajomości i rozpoznawalności nazwy, tak aby potencjalni klienci myśleli o marce, gdy będą gotowi do dokonania zakupu.

Oto kilka taktyk, które pomogą Ci budować świadomość marki od podstaw. Użyj różnych kombinacji tych metod, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

1. Pokaż się od strony wizualnej

Wykorzystuj logo i pozostałe, charakterystyczne elementy graficzne marki tak często, jak to możliwe.

Posiadanie estetycznej i spójnej wizualnie komunikacji marki na pewno zadziała na Twoją korzyść.

 1. Dla osób, które nie znają jeszcze Twojego biznesu będzie to jeden z pierwszych i podstawowych bodźców wizualnych.
 2. Z kolei dla osób, którym Twoja marka nie jest już obca – umieszczanie elementów graficznych będzie działo jak przypominajka utrwalająca istnienie marki.

2. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Twitter, YouTube, LinkedIn, czy rosnący ostatnio na popularności TikTok są świetnym miejscem na budowanie i wzmacnianie marki, zwiększanie zasięgu oraz… pozyskiwanie klientów.

Wybór kanału społecznościowego uzależniony jest od charakteru biznesu. Warto więc skupić swoją aktywność na tym, który będzie dopasowany do osobowości, tonu komunikacji i publiczności marki.

Czytaj więcej: Sprawdź, jak wybrać kanały social media odpowiednie dla Twojego biznesu

Bez względu, który kanał społecznościowy wybierzesz, aby zwiększać znajomość marki liczy się przede wszystkim aktywne działanie poprzez:

 • systematyczne dodawanie contentu,
 • nawiązywanie rozmów z internautami,
 • zachęcanie do promowania marki przez samych klientów (tzw. user generated content).

To wszystko stanowi podstawy budowania relacji z odbiorcami w mediach społecznościowych, bez których trudno o sukces.

Angażuj zatem swoją publiczność i reaguj na to, co ma Ci do powiedzenia, a z pewnością podniesiesz świadomość marki w oczach swoich odbiorców. 

Od kogo możesz czerpać inspiracje? Sprawdź, jak robi to Starbucks czy GoPro: 

3. Buduj relacje z użytkownikami

A skoro już jesteśmy przy działaniach w internecie… Dobrą praktyką jest monitorowanie wzmianek na jej temat w sieci, a przede wszystkim reagowanie na wpisy internautów, którzy mogą być lub już są Twoimi klientami.

Monitorując internet i reagując na pytania klientów, skargi, pochwały, czy prośby o pomoc zbudujesz relacje z odbiorcami.

Szybka reakcja marki na zapytanie internauty dowodzi, że jest ona profesjonalna, zorientowana na klienta, odpowiedzialna i po prostu przyjazna.

Poza tym Twoje odpowiedzi i reakcje na opinie internautów nie są anonimowe i widzą je również inni użytkownicy. To sprawia, że Twoja marka staje się dużo bardziej widoczna i o to przecież chodzi.

Sprawdzanie wzmianek o marce na piechotę jest trudne, czasochłonne i nie zapewnia dokładnych wyników, dlatego warto skorzystać z gotowych narzędzi do monitorowania treści internetowych.

Jednym z takich narzędzi jest Brand24. 

Chcesz wypróbować Brand24? Załóż darmowe konto testowe i buduj relacje z klientami, którzy mówią o Tobie w sieci.

4. Podcasty, czyli daj się usłyszeć

Nagrywanie własnych podcastów branżowych to kolejna metoda na zwiększenie świadomości marki.

Podcasty są na fali i wszystko wskazuje na to, że w Polsce ten trend jeszcze długo będzie się rozwijał. To jest najlepszy moment, żeby właśnie teraz pójść ze swoją marką o krok dalej i zainteresować się tematem podcastów.

A skoro mówimy o temacie… Tematów do rozmów jest sporo, a forma samego podcastu jest dowolna.

W zależności od rodzaju biznesu możesz prowadzić własne audycje, w których wypowiadasz się na tematy branżowe lub prowadzić wywiady z innymi ekspertami.

Nagrywając podcasty możesz bardzo zgrabnie wypromować swoją markę i zwiększyć jej rozpoznawalność, a w dodatku wypozycjonować się w roli edukatora, eksperta lub wiarygodnego nośnika wiedzy branżowej.

5. Pokaż się na YouTube

Wspominaliśmy już media społecznościowe jako nośniki informacji o marce oraz doskonałe źródła promocji, dlatego nie sposób pominąć potęgi YouTube, który stanowi świetne miejsce dla video marketingu – formy promocji, która w przeciągu ostatnich kilku lat odnotowała najbardziej spektakularny wzrost zainteresowania.

Kanał ten pozwala nie tylko przybliżyć odbiorcom markę, ale realnie poczuć vibe, jaki za sobą niesie. Poza tym statystyki mówią same za siebie:

Youtube generuje blisko 5 miliardów wyświetleń dziennie, zaś widzowie są o 95% bardziej skłonni do zapamiętania CTA po obejrzeniu filmu.

Nagrywając i publikując różnego rodzaju filmy zdecydowanie przybliża Cię to do publiczności. Pokazywanie świata przeżyć, jaki oferuje Twoja marka, inspirowanie, dzielenie się wiedzą lub poczuciem humoru działa w pewien sposób jak magnes na publiczność, ponieważ pokazuje, że marka ma za sobą prawdziwych ludzi, prawdziwą twarz. 

W Brand24 sami korzystamy z przywilejów YouTube i video marketingu, i chętnie dzielimy się tam dawką naszej branżowej wiedzy. Oto jeden z nich:

6. Bądź obecny na wydarzeniach branżowych

Obecność podczas różnego rodzaju eventów branżowych i happeningów to kolejny sposób na zwiększanie świadomości marki. Zaprezentowanie marki podczas targów, uczestniczenie w konferencjach i seminariach oraz docieranie do publiczności w pokrewnych wydarzeniach może być strzałem w dziesiątkę. 

Jakie korzyści się z tym wiążą?

 • Wiedzę na temat tego, co dzieje się w Twojej branży;
 • Wgląd na działania konkurencji;
 • Możliwość obcowania z uczestnikami takich wydarzeń na żywo. To z kolei jest szansą na nawiązanie nowych relacji i tym samym budowania i zwiększania świadomości marki.

7. Znajdź ambasadorów marki

Monitorując internet i obserwując opinie na temat swojej marki bez trudu sprawdzisz, kto w zgrabny sposób szerzy dobre słowo o Twojej firmie, ma największy wpływ na kreowanie opinii i aspiruje do zostania ambasadorem marki.

Wzmianki od najpopularniejszych publicznych profili na temat marki Krowarzywa w panelu Brand24

Warto wykorzystać potencjał komunikacyjny takich osób i zwyczajnie nawiązać z nimi współpracę. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe wsparcie i zasięgi dotarcia do nowej grupy odbiorców.

Wypróbuj Brand24 i znajdź ambasadorów, którzy szerzą pozytywne opinie na Twój temat – ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE

8. Zainwestuj w towary promocyjne

Darmowe prezenty to świetny sposób na rozprzestrzenienie się wieści o marce i podniesienie jej świadomości. Dowolność jest w tym zakresie szeroka.

Rozdawanie produktów, voucherów lub zainwestowanie w upominki dla odbiorców, które możesz przekazać podczas spotkań, eventów, z okazji Świąt, czy organizowanych konkursów – to jedne ze sposobów.

Przykład 1. – sieć dyskontów spożywczych Aldi

Zobacz, jak po mistrzowsku zrobiła to marka Aldi. Witała pasażerów lotniska w Katowicach z paczkami produktów. Trudno wyobrazić sobie lepszy prezent niż koszyk produktów spożywczych do zapełnienia pustej lodówki po podróży.

Marka zastosowała dobrze znaną technikę “przez żołądek do serca”. Zyskała w ten sposób grono zwolenników i sprawiła, że było o niej głośno.

Źródło: https://nowymarketing.pl/a/23196,aldi-wita-pasazerow-wracajacych-z-wakacji-na-lotnisku-katowice-pyrzowice-paczkami-z-produktami-spozywczymi

Dzięki narzędziom do monitoringu internetu możemy zauważyć, jak wielki buzz wywołała w sieci ta akcja.

Przykładowe wpisy na temat akcji promocyjnej marki Aldi zebrane za pomocą Brand24.

9. Mierz świadomość marki

Budowanie świadomości marki nie jest możliwe bez śledzenia podejmowanych działań. Pomiar świadomości marki może być trudny, ale uzyskanie dokładnego obrazu tego, jak dobrze opłacają się Twoje działania marketingowe, jest ważne.

Aby skutecznie mierzyć świadomość swojej marki, musisz:

 • Wybierz taktykę pomiaru – Możesz zwiększyć widoczność i świadomość swojej marki poprzez różne obszary digital marketingu, takie jak influencer marketing, reklama marki, SEO, content marketing, media społecznościowe, partnerstwa itp. Dlatego też nie ma jednej metody pomiaru świadomości. Śledząc świadomość swojej marki za pomocą wielu metod, uzyskasz bardziej wszechstronny obraz tego, jak Twoja marka rezonuje z konsumentami. Skonfiguruj więc najpierw swoje KIP i wybierz taktyki, aby je zmierzyć.
 • Śledź kluczowe wskaźniki świadomości marki – możemy śledzić wiele danych, to na pewno. Co najważniejsze, wskaźniki powinny być powiązane z kluczowymi wskaźnikami efektywności i celami marketingowymi. Na przykład, można mierzyć ilość wzmianek. Jeśli liczba ta rośnie, oznacza to, że coraz więcej osób o Tobie mówi i docierasz do nowych odbiorców docelowych. Jednym z najważniejszych wskaźników jest Presence Score. Pomaga on zrozumieć świadomość wokół Twojej firmy, konkurencji lub dowolnego interesującego Cię tematu.
Wskaźnik Presence Score widoczny do pomiaru świadomości marki w Brand24
 • Korzystaj z narzędzi ułatwiających zwiększenie świadomości marki – możesz korzystać z wielu przydatnych narzędzi do mierzenia i zwiększania kampanii świadomości marki. Będziesz musiał korzystać z narzędzi analitycznych, social listening i SEO, aby śledzić swoje wysiłki.

Dlaczego świadomość marki jest ważna?

Silna świadomość marki może mieć wymierny wpływ na wyniki firmy.

Korzyści płynące ze świadomości marki będą miały wpływ na różne warstwy organizacji, począwszy od marketingu, a skończywszy na projektowaniu i obsłudze klienta.

Oto najważniejsze korzyści:

 • Zwiększenie zaufania klientów
 • Zwiększanie wartości marki
 • Lepsza skuteczność działań marketingowych
 • Pomoc w dotarciu do grupy docelowej
 • Wpływanie na decyzje zakupowe konsumentów
 • Budowanie lojalności wobec marki
 • Skuteczniejsze konkurowanie

Zwiększenie zaufania klientów

Kiedy ostatnio kupiłeś coś od marki, której nie ufałeś? Prawdopodobnie dawno lub nigdy.

Zaufanie jest walutą XXI wieku. Konsumenci polegają na rekomendacjach rodziny i znajomych. Czytają recenzje i opinie o marce, produkcie lub usłudze i opierają swoje decyzje na badaniach.

Kampanie budujące świadomość marki pomagają zdobywać zaufanie konsumentów, ponieważ będą oni zaznajomieni z wartościami i misją firmy.

Wysoki poziom świadomości marki sprawi, że klienci będą do Ciebie wracać.

Innymi słowy, świadomość marki przywiązuje klientów do marki. Lojalność klientów ma bezpośredni wpływ na przychody.

Zwiększenie wartości marki

Brand equity mierzy wartość marki i jest bezpośrednio skorelowana ze świadomością marki.

Dzieje się tak, ponieważ jest to wartość biznesu, a świadomość marki napędza tę wartość. Klienci, którzy znają markę, są bardziej skłonni do interakcji z nią. A im częściej wchodzą z nią w interakcje, tym bardziej jej ufają.

Wartość biznesu zależy nie tylko od liczby zasobów materialnych firmy. Należy również wziąć pod uwagę reputację marki. Pozytywne skojarzenia, które zapisują się w umysłach konsumentów, mogą podnieść wartość marki. Dlatego tak ważne jest budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Lepsza skuteczność działań marketingowych

A przynajmniej łatwiejsza.

Świadomość marki buduje skojarzenia z określonymi kategoriami produktów. Na przykład wiele osób używa nazw marek jako terminów ogólnych: kleenex dla chusteczek higienicznych, cola dla napojów gazowanych itp. Konsumenci mają tendencję do używania najlepszych nazw marek i nie zawsze rozróżniają marki.

Pomoc w dotarciu do grupy docelowej

Dotarcie do właściwych osób we właściwym czasie jest kluczowe. Świadomość marki jest istotnym czynnikiem w budowaniu marki i zwiększaniu bazy konsumentów.

Znane marki mogą wydawać mniej na marketing, a mimo to zwiększać sprzedaż i liczbę konsumentów.

Po uzyskaniu wystarczającego poziomu świadomości marki można pracować nad lojalnością lub skojarzeniami z Twoim biznesem.

Wpływanie na decyzje zakupowe konsumentów

Świadomość marki odgrywa znaczącą rolę w decyzjach zakupowych konsumentów. W rzeczywistości jest to często jeden z kluczowych czynników, które konsumenci wykorzystują do oceny i wyboru między różnymi produktami.

Na przykład, gdy konsumentom przedstawiane są dwa podobne produkty, są oni bardziej skłonni do zakupu produktu znanej marki. Dzieje się tak, ponieważ świadomość marki może działać jako wskaźnik jakości, dając konsumentom szybki sposób oceny względnych zalet różnych produktów.

Brand24 to narzędzie do pomiaru świadomości marki online. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Budowanie lojalności wobec marki

Klienci muszą być świadomi marki, aby wziąć ją pod uwagę przy dokonywaniu zakupu i muszą być lojalni, aby nadal od niej kupować.

Jak to się dzieje?

 • Po pierwsze, świadomość tworzy znajomość, która pomaga klientom czuć się komfortowo z marką. Wiedzą, czego się po niej spodziewać i mogą ufać, że spełni ona swoje obietnice.
 • Po drugie, świadomość pomaga budować emocjonalną więź z klientami. Zaczynają oni postrzegać markę jako coś więcej niż tylko produkt lub usługę – staje się ona częścią ich tożsamości.
 • Wreszcie, lojalność wobec marki to także wygoda. Gdy klienci znają markę i nawiązali z nią relację, są bardziej skłonni pozostać przy niej, nawet jeśli dostępna jest inna opcja.

Skuteczniejsze konkurowanie

Marka to coś więcej niż tylko nazwa czy logo. To emocjonalna więź, jaką konsumenci czują z produktem lub usługą. Ta więź może być niezwykle silna.

Konsumenci, którzy są świadomi i zaangażowani w markę, są bardziej skłonni do dokonywania zakupów i rozwijania lojalności wobec marki w czasie.

Ta lojalność może dać firmom znaczącą przewagę konkurencyjną. Świadomość marki pozwala również firmom na naliczanie wyższych cen, ponieważ konsumenci są skłonni zapłacić więcej za produkty i usługi, z którymi czują się dobrze. Na dzisiejszym, coraz bardziej konkurencyjnym rynku, świadomość marki jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

Przewaga konkurencyjna jako jedna z zalet wysokiej świadomości marki

Brand24 to narzędzie do pomiaru świadomości marki online. Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest świadomość marki?

Świadomość marki (ang. brand awareness) to poziom rozpoznawalności i znajomości marki wśród grupy docelowej. Oznacza, że konsumenci są w stanie rozpoznać daną markę, pamiętają jej logo, nazwę i charakterystyczne cechy. Wyższa świadomość marki może pomóc w budowaniu zaufania, lojalności klientów i wyróżnieniu się na rynku.

Jak zbadać świadomość marki?

Aby zbadać świadomość marki, warto skorzystać z Brand24. Narzędzie to umożliwia monitorowanie obecności marki w internecie. Dzięki wskaźnikom, takim jak Presence Score, zasięg, liczba komentarzy i interakcji w social mediach, można dokładnie zmierzyć, jak dobrze marka jest rozpoznawana i rozumiana przez swoją grupę docelową. Brand24 dostarcza cennych danych, które pomagają ocenić skuteczność działań marketingowych i budować silną świadomość marki.

Jakie są poziomy znajomości marek?

Aby zbadać poziom znajomości danej marki, można skorzystać z metryki Presence Score dostępnej w panelu Brand24. Wskaźnik ten mierzy się na skali od 0 do 100, gdzie 100 to marki rozpoznawalne na całym świecie.

Oto przykładowe wartości Presence Score dla polskich marek:

 • Żabka: 48
 • Ziaja: 36
 • Empik: 53 

Jak budować rozpoznawalność marki?

Aby budować rozpoznawalność marki, warto inwestować w strategię marketingową, stosować spójny wizerunek i identyfikację wizualną, angażować się w działania na mediach społecznościowych, współpracować z influencerami oraz dostarczać wartościowy i atrakcyjny content dla swojej grupy docelowej.

Czytaj dalej:

Jak niewielkim nakładem czasu promować biznes w internecie?

10 narzędzi do promocji firmy w internecie, dzięki którym zaoszczędzisz czas

Dlaczego warto dbać o wizerunek marki i jak mierzyć jej odbiór w sieci?