Analiza danych social media – ochrona przed działaniami, które nie przynoszą efektów

Spójrz na obrazek powyżej. Przedstawia wygraną. Na polu zaciętej rywalizacji został tylko najmocniejszy gracz. Nie bez powodu pokazałam Ci tę grafikę. Dobrze odwzorowuje czym jest analiza działań, wyciąganie wniosków i w końcu wdrażanie rozwiązań, które pozwolą stać się ważnym pionkiem na rynku. W świecie zdominowanym przez internet to właśnie w mediach społecznościowych odbywają się dziś najważniejsze rozgrywki pomiędzy markami a ich odbiorcami. Aby zwycięsko wyjść z  “pojedynku”, warto stosować analizę danych social media, która pozwoli poznać zachowania, potrzeby klientów i zoptymalizować dotychczasowe działania. Do boju!

Analityka internetowa to zadanie, przed którym stoi praktycznie każda firma. Usprawnia procesy marketingowe i sprzedażowe, pełniąc rolę fundamentu, na którym opierają się wszystkie decyzje i działania marki.

Jest obecna niemal w każdym aspekcie biznesu, a informacje, które dostarcza pozwalają lepiej zrozumieć publikę. Co więcej, umożliwia ocenę prowadzonych działań – czy spełniają zamierzone efekty, które z nich przynoszą najlepsze wyniki oraz czy realizowane są założone cele biznesowe.

Z badania Aberdeen Group wynika, że:

 • 67% marketerów wykorzystuje analitykę marketingową podczas prowadzenia kampanii,
 • 68% ekspertów generuje leady za pomocą danych analitycznych,
 • 56% z powodzeniem stosuje ją w relacjach z klientami.

Co wspólnego mają z tym media społecznościowe?

Kiedy ponad 40 lat temu powstał pierwszy program, który zapoczątkował erę social media, nikt jeszcze nie przypuszczał, jak silnym narzędziem staną się one w przyszłości dla biznesu.

Obecnie Facebook zrzesza 21,5 miliona internautów, na YouTube jest już obecnych 19,5 miliona użytkowników, a z Instagrama korzysta ponad 8 milionów osób. Z biznesowego punktu widzenia media społecznościowe są skupiskiem klientów, a analityka internetowa okazuje się być niezastąpiona również w tym obszarze. 

Wiedząc, jak ogromną rolę w biznesie odgrywają dziś media społecznościowe, czy potrafisz sobie wyobrazić, żeby jakakolwiek kampania (nawet offline) przeszła w social media bez najmniejszego echa? Ja też nie.

Wniosek?
Analiza danych z social media to nieodłączny element planu marketingowego i jest tak samo ważna dla każdej z marek jak strategia gry dla wprawionego szachisty. Tylko przemyślane decyzje, poparte obserwacją i twardymi danymi, skutkują wykonaniem właściwego ruchu.

Czego dowiesz się z tekstu?

Chcę tylko dodać, że po przeczytaniu tego tekstu nie zrobię z Ciebie eksperta, ale zaczniesz… interpretować dane jak ekspert social media! Pokażę Ci, jak możesz robić to codziennie i to bez nakładu czasu, tak jak robią to najlepsi marketerzy.

Co wolisz? Korzystać z social media bez większej refleksji i przepuszczać nadażające się okazje sprzedażowe i wizerunkowe, czy przemyślanymi działaniami docierać do klientów i zwiększać zyski?


Dlaczego analiza danych z social media jest tak ważna?

Atutem analizy danych social media jest fakt, że można stosować ją na każdym etapie działań. Nie ma znaczenia, czy startujesz z koncepcją nowej kampanii, jesteś w trakcie jej prowadzenia lub chcesz zbadać skuteczność swojej obecnej strategii. Bazowanie na twardych danych pozwoli lepiej ztargetować grupę odbiorców i zoptymalizować działania w najlepszy sposób.

Odpowiadając na pytanie: “Dlaczego potrzebujesz analizy social media?” przedstawię 4 najważniejsze korzyści, jakie ona zapewnia: 

1. Poprawiasz plan działania

Skoro możesz zmierzyć skuteczność swoich działań marketingowych to zawsze jest szansa, żeby je poprawić. Pole do popisu w tym zakresie jest naprawdę duże.

Za pomocą analizy danych z social media możesz łatwo identyfikować posty, które generują największy zasięg i zaangażowanie. W ten sposób widzisz, jakie treści przynoszą najlepsze efekty i wiesz, jak w przyszłości prowadzić swoje działania by utrzymać podobny wynik lub go poprawić.

Analiza danych z social media - liczba wygenerowanego zasięgu w mediach społecznościowych
Wykres przedstawiający zasięg w social media w panelu Brand24

Monitorowanie zaangażowania użytkowników jest szczególnie istotne chociażby z powodu algorytmów. Rządzą się one swoimi prawami i często faworyzują posty, które zbierają więcej reakcji. Dlatego im więcej interakcji, tym lepiej. Analiza social media pozwala w porę wychwycić moment nagłego spadku zaangażowania, a dzięki optymalizacji treści – uniknąć momentu spadku jego poziomu. 

Dzięki danym z analizy wiesz, na których platformach pojawia się najwięcej buzzu o Tobie. W praktyce oznacza to, że nie musisz eksperymentować i możesz opracować bardziej przemyślany plan działania. Tym sposobem oszczędzisz znaczą część czasu i pieniędzy, które możesz wykorzystać inaczej by rozwijać markę.

Analiza danych w social media - grafika przedstawiająca podział buzzu ze względu na źródło.
Podział wyników ze względu na źródło; Brand24

2. Poznajesz i rozumiesz swoją widownię

Jakiekolwiek działania prowadzisz, po drugiej stronie zawsze jest grupa odbiorców. Aby do nich dotrzeć potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniej platformy i treści, które będą angażować.

Dodatkowo, do wypracowania efektywnej obecności w social media potrzebujesz znać swoją grupę odbiorców, a użytkownicy mediów społecznościowych zostawiają tam mnóstwo informacji.

Analiza danych z social media pozwala zatem określić z kim rozmawiasz, na której platformie społeczność wykazuje największe zaangażowanie, jak odbierane są Twoje treści, czy które z nich są najbardziej atrakcyjne.

Analiza danych mediów społecznościowych - rodzaj i liczba interakcji
Wykres przedstawiający rodzaj i liczbę interakcji w panelu Brand24

Na tej podstawie możesz opracować strategię działań, dzięki której nie tylko trafniej będziesz docierał do odbiorców, ale też modyfikować content w pełni do nich dostosowany.

3. Wiesz więcej o konkurencji

Droga do zostania silnym graczem na rynku jest długa i wyboista. Tym bardziej w sytuacji, kiedy jesteśmy otoczeni przez liczną konkurencję. Jak nie dać się wyprzedzić i być o krok przed rywalem? Pewnie znasz powiedzenie “Przyjaciół trzymaj blisko, wrogów jeszcze bliżej”? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest po prostu dokładne obserwowanie swojej konkurencji.

Prowadząc monitoring rywali w sieci, który dodatkowo poprzesz analizą, poznasz jaki jest charakter ich działań i zobaczysz w jaki sposób konkurencja zagrzewa do interakcji swoich odbiorców. 

Dane z analizy wskażą najważniejsze różnice między Wami, a to pozwoli obiektywnie ocenić na czym powinieneś się skupić jeszcze bardziej by stać się liderem w branży. Wiedząc, jak działa Twoja konkurencja i jakie są jej słabe strony, możesz wykorzystać to na swoją korzyść. 

Analizę konkurencji możesz z powodzeniem stosować również wtedy, kiedy dopiero zamierzasz stawiać pierwsze kroki w social media. Monitoring i analiza głównych konkurentów dostarczy Ci obraz tego, co w branży działa, a czego lepiej unikać.

Dane, wszędzie dane…

Ale zaraz. Wszystko ma przecież swoje plusy i minusy. Trudno się z tym nie zgodzić, a ja chcę być z Tobą szczera. Owszem, media społecznościowe stwarzają możliwość interakcji z klientami, przedstawienia swojej oferty w kreatywny sposób czy bardziej precyzyjnego dotarcia do potencjalnych klientów.

Musisz pamiętać, że jest też druga strona medalu. Ogromna ilość danych dostarczane przez popularne platformy społecznościowe mogą przyprawić o dreszcze. Tym bardziej, że część z nich może być całkowicie nieczytelna.

Dlatego prawidłowa interpretacja danych i poprawna analiza są tak ważne, aby móc w pełni wykorzystać potencjał, jaki zapewniają markom media społecznościowe.


Jak przeprowadzić analizę danych z social media?

Wyobraź sobie sytuację – przeprowadzasz ankietę, aby dowiedzieć się więcej na temat jakiegoś zjawiska. Aby badanie było wiarygodne, dopiero po zebraniu kilkuset wyników, będziesz mógł poznać jak wygląda sytuacja.

Co robisz? Przecież samo zbieranie danych na własną rękę będzie czasochłonne, a do tego dochodzi jeszcze przetworzenie wyników. To wszystko wydłuża cały proces i stwarza zagrożenie popełnienia pomyłki w kwalifikacji wyników. Aby oszczędzić sobie czasu korzystasz z rozwiązań, które za Ciebie będą zbierać wyniki i odpowiednio je pogrupują, jak chociażby narzędzie do ankiet online od Google.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Podobnie jest w przypadku analizy social media. Różnorodność dostępnych danych, które się pod nią kryją, zapewniają możliwość dokładnego poznania odbioru środowiska na prowadzone działania i w ogóle środowiska.

Aby podejmować mądre i skuteczne decyzje, warto wykorzystywać dostępne narzędzia, które usprawnią zbieranie i przetwarzanie informacji. Nie jest możliwe, aby w krótkim czasie, bez pomocy specjalnych narzędzi zebrać potrzebne dane, by następnie móc je później szybko i łatwo przeanalizować.

Idąc tym tropem, sprawdźmy, co oferują narzędzia do monitoringu social media w kwestii analizy danych. Aby rozwinąć ten temat, weźmy pod lupę Brand24.

Gdyby interesowały Cię też inne rozwiązania, to proszę – TUTAJ znajdziesz listę 14 narzędzi do analizy social media.

Zacznij obserwować

Analiza danych z social media nie byłaby możliwa bez obserwacji. Dlatego pierwszym krokiem jest założenie projektu na konkretne słowa kluczowe. Szerszy obraz uzyskasz, gdy założysz kilka projektów na frazy takie jak:

 • Nazwa marki – Dowiesz, co internauci mówią o Tobie w sieci, nawet jeśli nie oznaczą Cię w swoich postach.
 • Swój brandowy hashtag – Sprawdzisz, jak rozprzestrzeniają się posty z użyciem Twojego #. Uzyskasz dostęp do listy najbardziej wpływowych autorów, które go zastosowały. 
 • Nazwa kampanii – Ocenisz, czy prowadzone działania przynoszą efekt. Zweryfikujesz, co wymaga poprawy i jaki jest odbiór otoczenia.
Analiza danych z social media - zakładanie projektu w Brand24

Wypróbuj za darmo Brand24 by monitorować i analizować wzmianki na swój temat – ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE

Analizuj, wyciągaj wnioski i wdrażaj nowe lepsze rozwiązania

Oprócz gromadzenia wyników na wskazany temat, system posiada szeroki wachlarz funkcji analitycznych. Na ich podstawie w czytelny sposób przedstawia dane, za pomocą których możesz szybko ocenić skuteczność prowadzonych działań w social media i zdefiniować grupę odbiorców.

Wśród wskaźników do analizy znajdziesz m.in.: 

 • Liczbę zasięgu social media – Możesz sprawdzić, w których dniach został wygenerowany najwyższy lub najniższy zasięg i wnioskować, co było tego przyczyną.
 • Liczbę i rodzaj interakcji – Znając te dane możesz spróbować polepszyć swoje wyniki. Być może warto częściej wchodzić w interakcję z internautami lub spróbować bardziej ich zaangażować? 
 • Charakter wypowiedzi we wpisach – Na tej podstawie sprawdzisz, czy prowadzone przez Ciebie działania są odbierane negatywnie lub pozytywnie i jakie są ku temu argumenty internautów. 
Analiza danych z social media- podsumowanie wyników w panelu Brand24

Informacje pozyskane z social media mają ogromną moc. Im więcej ich zbierzesz, tym precyzyjniej i lepiej opracujesz swoją strategię działań. Wskaźniki do analizy mediów społecznościowych, dostępne w Brand24, pozwalają poznać: 

 • wpisy o największym zasięgu oraz jak silny wpływ i dotarcie generują względem innych użytkowników social media,
 • najbardziej wpływowych i popularnych autorów, którzy postują o Tobie,
 • w których źródłach pojawia się najwięcej wzmianek,
 • które hashtagi są najczęściej używane we wpisach na Twój temat – system generuje listę 100 najpopularniejszych hashtagów. Stosując je możesz zwiększyć dotarcie, dzięki czemu jeszcze więcej osób dowie się o Twojej marce.

Skąd możesz wiedzieć, że akurat Tobie jest potrzebna analiza danych z social media

Sprawa jest prosta i właściwie wspomniałam o tym już na początku. Dzięki analizie social media nie przepalasz niepotrzebnie czasu, pieniędzy i pomysłów. Sprawniej docierasz do swoich odbiorców i z lepszym wynikiem przeprowadzasz kampanie.

To z kolei ma ogromne przełożenie na Twój budżet. Nie działasz po omacku i tym samym nie marnujesz pieniędzy i czasu na działania, które nie przynoszą efektu.

Właściwe ztargetowanie grupy docelowej, ulepszona strategia komunikacji czy trafniejsze kampanie na najlepszym dla Ciebie kanale zwiększają szansę na zyski – wizerunkowe i finansowe.

Podsumowując, zadam jeszcze raz pytanie:

Wolisz korzystać z social media bez większej refleksji i przepuszczać nadażające się okazje, czy przemyślanymi działaniami docierać do klientów i zwiększać zyski?

 

Głodny wiedzy? Przeczytaj inne, równie pomocne artykuły:

Facebooktwitterlinkedintumblrmail

Paulina Wałczyk

Wyznawca zasady “Content is a King”. Fascynacja do zabawy słowami towarzyszy mi odkąd pamiętam. Prywatnie miłośnik górskich wędrówek, weekendowych wypadów za miasto i filmów Marvela.