9 prostych kroków, by przeprowadzić audyt social media 

Marta Pinkowska Marta Pinkowska
August 12, 2022 ・ 10 min read

Audyt social media nie musi być trudny! Ponadto jest niezastąpiony, jeśli chcesz prowadzić efektywny marketing w mediach społecznościowych. Audyt pomoże Ci ocenić rezultaty Twoich działań w social media, odkryć ich mocne i słabe strony oraz wprowadzić korzystne zmiany w Twojej strategii marketingowej. 

Audyt social media krok po kroku

Z początku może wydawać Ci się to skomplikowane, ale jest łatwiejsze niż myślisz!

Ten poradnik pomoże Ci ułożyć i uporządkować proces audytu mediów społecznościowych. Zobaczysz, że to naprawdę proste.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

Czym jest audyt social media?

Audyt mediów społecznościowych to przegląd wszystkich Twoich kont w social media i aktywności na nich. W jego skład wchodzi tak naprawdę wszystko – zaczynając od publikowanych postów i komentarzy, aż po Twoją strategię w social media i cele, które chcesz osiągnąć.

Celem audytu social media jest uzyskanie pełnego obrazu własnej prezencji, dzięki któremu można zidentyfikować obszary wymagające poprawy.

Jak przeprowadzić audyt social media? – 9 prostych kroków

Kompleksowy audyt social media jest kluczowym elementem każdej strategii marketingowej. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje media społecznościowe działają optymalnie, regularne audyty to coś dla Ciebie.

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o audytach social media.

Jak przeprowadzić audyt kanałów społecznościowych - infografika

Brand24 to narzędzie do monitoringu mediów, które pomoże Ci przeprowadzić audyt social media!

1. Utwórz arkusz kalkulacyjny

Podstawą jest spisanie wszystkich potrzebnych danych.

Posiadanie pojedynczego pliku, zawierającego wszystkie dane z audytów social media, pozwoli Ci porównać wyniki na przestrzeni miesiąca, kwartału lub roku w zależności od Twoich potrzeb.

Właśnie dlatego powinieneś utworzyć arkusz kalkulacyjny.

Będziesz potrzebował danych ze wszystkich Twoich kanałów w social media, by przeprowadzić audyt.

Mimo, że może się to okazać czasochłonne, warto jest posiadać pełen przegląd swojej aktywności w mediach społecznościowych.

Kiedy już zbierzesz wszystkie dane, możesz zacząć je analizować w poszukiwaniu wzorów i trendów. To pomoże Ci zorientować się, co działa dobrze, a co będzie wymagało poprawy.

Ze względu na to, że wskaźniki różnią się od siebie w zależności od platformy social media, będziesz musiał stworzyć osobny arkusz kalkulacyjny Google Docs dla każdej z nich.

2. Określ swoje cele działań w social media

Ważne jest, by w mediach społecznościowych kierować się dobrze zaplanowaną strategią. Określ cel swojej działalności na każdej z platform, na których jesteś aktywny.

Co chcesz osiągnąć udzielając się na Facebooku? A na Twitterze lub LinkedInie?

Kluczem do sukcesu jest realistyczne podejście do celów i jak najdokładniejsze ich określenie. Kiedy zdecydujesz, co chcesz osiągnąć, możesz zacząć opracowywać plan, który wprowadzi Twoje cele i postanowienia w życie.

Oto przykłady celów, do których można dążyć w social media:

Będziesz z pewnością potrzebował narzędzi do monitorowania swoich postępów: 

 • Google Analytics pomoże Ci zmierzyć liczbę wyświetleń Twojej strony lub ilość sprzedaży, a także monitorować cele konwersji.
 • Narzędzia analityczne dostarczane przez aplikacje social mediów, wskażą Ci wiele szczegółów o Twoich klientach. Poznasz ich dane lokalizacyjne i demograficzne, zasięg postów oraz zaangażowanie, jakie wzbudzają itp.
 • Przyda Ci się również narzędzie do monitoringu social media, by zbadać świadomość o marce oraz to, jakie emocje wzbudza i jak wypowiadają się o nim internauci.

3. Utwórz listę wszystkich swoich profili w social media

Zacznij od znalezienia wszystkich swoich profili w mediach społecznościowych, które kiedykolwiek założyłeś. Jest szansa, że zalogowałeś się na YouTube czy Snapchat tylko raz i to kilka lat temu, ale Twój profil nadal istnieje.

Nie musisz być obecny i aktywny wszędzie, jednak fakt posiadania nieaktywnych kont w mediach społecznościowych może mieć negatywny wpływ na obraz marki i dawać klientom poczucie nieobecności marki w sieci.

Narzędzie takie jak Namechk pomoże Ci odnaleźć stare konta w mediach społecznościowych.

Jak już wspomniałam, nie musisz udzielać się na wszystkich dostępnych platformach, ale dobrą praktyką jest śledzenie rozwoju sieci społecznościowych.

Będąc użytkownikiem na wczesnym etapie działania nowego medium społecznościowego, możesz zdobyć przewagę nad konkurencją i uplasować swoją firmę na pozycji lidera.

4. Upewnij się, że Twój branding jest spójny

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zobaczyć firmę ze źle dobranymi stroną, logo oraz brandingiem? Przyznasz, że nie wygląda to zbyt profesjonalnie.

Dlatego branding jest tak ważny i powinien być spójny na wszystkich platformach mediów społecznościowych. 

To właśnie Twój branding odróżnia Cię od konkurencji i mówi Twojemu klientowi, kim jesteś.

Upewnij się, że klient będzie od razu wiedział, że patrzy na profil właśnie Twojej firmy.

Spójność i konsekwencja są kluczowe.

 • Zacznij od sprawdzenia swojego zdjęcia profilowego i zdjęcia w tle. Zastanów się, czy te obrazy odpowiadają Twojemu aktualnemu brandingowi oraz, czy spełniają wymogi witryny pod względem rozmiaru. 
Profil LinkedIn Brand24
Profil LinkedIn Brand24
 • Upewnij się, że używasz tej samej nazwy użytkownika na wszystkich swoich profilach.
 • Sprawdź adres URL, który podałeś w swoim bio. Nietrudno zapomnieć, że zmieniło się kiedyś link np. na potrzeby kampanii, która już dawno jest nieaktualna.
 • Napisz tekst w bio, który będzie przedstawiał markę w sposób przystępny dla klienta.
 • Na niektórych z platform społecznościowych możesz zweryfikować swój profil. Dzięki temu internauci będą od razu wiedzieli, że znaleźli się na oficjalnym profilu i są we właściwym miejscu.

Skonfiguruj swój projekt w Brand24 i przeprowadź kompleksowy audyt mediów społecznościowych!

5. Zidentyfikuj najbardziej znaczące wskaźniki w social media

Jest niezliczenie wiele wskaźników social media, które można śledzić. Stąd też trudno czasem odróżnić te ważne od tych mniej istotnych. Polecam przyjrzeć się bliżej tym wynikom liczbowym:

 • zaangażowanie 
 • udostępnienia
 • ilość wzmianek
 • ruch z plecenia 
 • kliknięcia w linki
 • zasięg w social media
Wskaźniki social media dostępne w Brand24
Wskaźniki social media dostępne w Brand24 – narzędziu do monitoringu mediów

Celowo pomijam tutaj liczbę obserwujących. Ta informacja nic nam nie mówi o kondycji Twoich profili w social media.

Możesz mieć wielu obserwujących, ale to liczba interakcji się liczy. 

W końcu lepiej jest mieć 1 000 obserwujących, którzy są żywo zainteresowani Twoimi komunikatami, niż 1 000 000 obserwujących, których Twoja oferta nie interesuje.

6. Zidentyfikuj najbardziej znaczące treści

Cały sens audytów social media polega na identyfikowaniu treści, które dobrze rezonują z odbiorcami i kierowaniu się nimi, tworząc nowe wpisy.

Porównanie postów z różnych kanałów może jednak okazać się skomplikowane, jako że każda z dostępnych platform korzysta z trochę innych metryk.

Właśnie dlatego możesz skorzystać z narzędzia do monitoringu social media. Takim narzędziem jest na przykład Brand24.

Wszystkie najważniejsze informacje odnajdziesz w zakładce Analiza. Brand24 przeanalizuje wzmianki w social media i inne publicznie dostępne w Internecie, i dostarczy Ci informację zwrotną na temat:

 • najpopularniejszych autorów
 • najpopularniejszych wzmianek
 • szacowanego zasięgu w mediach społecznościowych
 • interakcji, polubień i komentarzy w social media

I wiele więcej! 

W prawym górnym rogu odnajdziesz filtry, dzięki którym będziesz w stanie podzielić wyniki wyszukiwania na odrębne platformy społecznościowe i zobaczyć swoje wyniki na poszczególnych z nich.

Co również ultra ważne, jeśli chcesz przeprowadzić efektywny audyt social media, to przyjrzenie się kręgom, w których otrzymujesz wzmianki. Możesz to zrobić z łatwością, korzystając z Google Analytics (zakładka Pozyskanie, z ang. Acquisition). 

Przykładowo w przeciągu ostatnich 30 dni marka Nike zyskała największy zasięg na TikToku

Najpopularniejsze wzmianki o Nike wykryte przez Brand24
Najpopularniejsze wzmianki wykryte przez Brand24

7. Przeprowadź analizę sentymentu

Analiza sentymentu określa, czy użytkownicy piszą pozytywne, negatywne czy neutralne wpisy na temat Twojej marki.

Przeprowadzenie analizy sentymentu w oparciu o posty w mediach społecznościowych da Ci wartościową informację na temat tego, jakie emocje wzbudza Twoja marka.

Analiza sentymentu przeprowadzona przez narzędzie Brand24
Analiza sentymentu przeprowadzona przez narzędzie Brand24

Pomoże Ci to zrozumieć, co ludzie lubią w Twoim produkcie, a czego nie oraz odnaleźć negatywne komentarze.

W ten sposób masz możliwość szybkiego diagnozowania potencjalnych problemów takich jak np. spadek satysfakcji klientów. Dzięki temu możesz rozwiązać trudną sytuację i uniknąć potencjalnego zagrożenia kryzysowego.

Regularnie przeprowadzane audyty social media pod kątem analizy sentymentu mogą więc być cennym narzędziem dla firm, które chcą wyprzedzić konkurencję.

Dodatkowo, warto jest monitorować poziom reputacji swojej firmy:

Reputation Score wykryty przez narzędzie Brand24
Reputation Score wykryty przez narzędzie Brand24

8. Określ swój zwrot z inwestycji (ROI)

Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudno jest mierzyć ROI swoich aktywności w social media.

Oczywiście możesz liczyć ilość konwersji z kanałów social media, ale co zrobić, gdy konwersje nie są Twoim głównym celem?

Co, jeżeli chcesz się skupić na zwiększaniu świadomości marki? Lub na sprzedażach, ale tych zainspirowanych mediami społecznościowymi, a niekoniecznie pochodzącymi bezpośrednio z nich?

ROI jest więc kluczową częścią Twojego audytu social media. Zapobiega on działaniom, które nigdy nie przyniosą żadnej korzyści Twojej firmie.

Możesz śledzić liczbę pobrań e-booka lub innych dedykowanych materiałów.

Pomocnym narzędziem będzie Google Analytics, który ułatwi Ci zmierzenie ilość ruchu organicznego oraz sesji na Twojej stronie. 

Świetnym wskaźnikiem mediów społecznościowych będzie również monitoring  hashtagów.

Oto, jak Brand24 może Ci w tym pomóc. Właściwie narzędzie zmierzy wszystkie wskaźniki za Ciebie.

W zakładce Podsumowanie znajdziesz najważniejsze dane, między innymi:

 • liczba wszystkich wyników
 • zasięg w social mediach
 • interakcje w social mediach
 • licznik pozytywnych wzmianek
 • licznik pozytywnych wzmianek
Podsumowanie wyników projektu od Brand24
Podsumowanie wyników projektu od Brand24

Najlepsze w Brand24 jest to, że w dowolnym momencie możesz zobaczyć różnicę między wybranymi przedziałami czasowymi.

Narzędzie Brand24 przeanalizuje wybrany przedział czasowy i wskaże Ci Ci różnice danych, jakie pojawiły się w tym okresie. Tak właściwie jest to audyt social media podany na tacy.

9. Sprawdź swój wskaźnik Presence Score

Ostatnim etapem w Twoim audycie jest  sprawdzenie, jak popularna jest Twoja marka w sieci. Wskaźnik Presence Score jest dobrym odwzorowaniem tego, czy Twoja strategia w social mediach przynosi pożądane rezultaty.

Metryka mierzy popularność marki w danym momencie. Pomaga również mierzyć i porównywać poziom świadomości marki na przestrzeni czasu.

Jak więc ją zmierzyć? Jednym z najefektywniejszych sposobów jest skorzystanie z narzędzia do monitoringu social media, które wykona pracę za Ciebie.

Presence Score wykryty przez narzędzie Brand24
Presence Score wykryty przez narzędzie Brand24

Czytaj więcej: 5 najważniejszych metryk social media + EXTRA TIP

Audyt social media – checklista

Niezależnie od tego, czym zajmuje się Twoja firma i na jaką skalę, skuteczny audyt social media będzie składał się z pewnych uniwersalnych punktów.

Oto typowe elementy audytu mediów społecznościowych:

 • Dane o odbiorcach – w zależności od danych demograficznych odbiorców, Twoja wiadomość i sposób jej dostarczania będą się różnić. Sprawdź, z jakich kanałów mediów społecznościowych korzysta Twoja grupa docelowa i skieruj do niej komunikat zgodnie z zasadami działania danej platformy.
 • Informacje na profilu – upewnij się, że wszystkie informacje w bio i linki, które zamieściłeś są aktualne.
 • Wskaźnik zaangażowania – czy Twoi odbiorcy odpowiadają z zaangażowaniem na Twoje treści? Które z postów na Instagramie są najpopularniejsze? Jak Twoje treści rozprzestrzeniają się w social mediach? Spójrz na wskaźnik zaangażowania i dowiedz się tego wszystkiego.
 • Harmonogram publikacji – monitoruj, jak często publikujesz na poszczególnych kanałach social media.
 • Ruch z polecenia – które kanały social media przyciągają najwięcej internautów na Twoją stronę?

Skonfiguruj swój projekt w Brand24 i przeprowadź audyt mediów społecznościowych!

Korzyści płynące z audytu social media

Zacznijmy od celów krótkoterminowych. Audyt social media pomoże Ci określić, na jakim etapie jest Twoja strategia marketingowa

Wykryje on również Twoje najpopularniejsze posty, kluczowe kanały mediów społecznościowych oraz pomoże Ci stworzyć nowe cele, takie jak praca nad wskaźnikiem zaangażowania, gromadzenie większej ilości obserwujących czy dotarcie do nowych klientów i wiele więcej.

Jak podaje Harvard Business Review obecnie konsumenci generują ponad 25% treści pojawiających się w wyszukiwarce na temat poszczególnych marek.

Czy wiedziałeś, że internauci znacznie bardziej ufają treściom tworzonym przez innych klientów niż treściom typowo reklamowym?

Audyt social media pozwoli Ci wziąć udział w najważniejszych dyskusjach toczonych o Twojej firmie lub Twoim produkcie w internecie. 

Audyt social media pomoże Ci również zapewnić wysoki standard, które będziesz mógł włączyć w wiele swoich kanałów.

Za każdym razem, kiedy pojawi się nowa platforma będziesz mieć wytyczne, które zapewnią, że Twoja ogólna obecność w mediach społecznościowych będzie spójna, a Twoja marka będzie łatwo rozpoznawalna.

Podsumowując, dzięki dogłębnemu audytowi mediów społecznościowych:

 • Zdobędziesz dane, by przeprowadzić analizę SWOT i zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, a także możliwości oraz zagrożenia.
 • Upewnisz się, że Twoja marka jest reprezentowana w sposób spójny i odpowiedni w różnych kanałach mediów społecznościowych.
 • Będziesz mieć okazję, by budować świadomość marki – świat social media oferuje wiele takich możliwości, a Twoim zadaniem jest je dostrzec.
 • Zmierzysz wyniki swojej marki w różnych kanałach social media. Zdobędziesz dane o kluczowych wskaźnikach zasięgu, sentymentu, zaangażowania i innych. 

Czy czujesz się gotowy, by przeprowadzić swój pierwszy audyt social media?